EU: Šengen na udaru, članice EU zatajile u zauzdavanju imigranata

Evropska komisija strahuje da bi, zbog toga što članice EU ne sprovode korake za nadzor spoljnih granica i smanjivanje priliva imigranata, i druge države Unije mogle posegnuti za uvođenjem granične kontrole unutar šengenskog prostora
5 komentar(a)
migranti Makedonija, Foto: Reuters
migranti Makedonija, Foto: Reuters
Ažurirano: 06.01.2016. 14:49h

Šengenski režim Evropske unije bez granica ozbiljno je doveden u pitanje zbog odluke Danske, Švedske i Njemačke da uvedu graničnu kontrolu putnika i dokumenata, ocijenila je danas Evropska komisija.

Međutim, ministri tri zemlje su danas u Briselu stavili do znanja da će to biti nužno dok sve članice EU ne sprovedu dogovorene mjere o zauzdavanju talasa izbjeglica.

To je posebno naglasio njemački državni sekretar za unutrašnje poslove Ole Šreder koji je predočio da "države moraju djelovati samostalno zato što nadzor spoljnih granica EU ne funkcioniše, posebno između Grčke i Turske, popis imigranata se ne vrši (na spoljnim granicama), a preraspodjela migranata (među članicama EU) uopšte ne napreduje".

Šreder je to rekao na konferenciji za novinare poslije sastanka koji je evropski komesar za unutrašnje poslove Dimitris Avramopulos hitno sazvao s ministrima Njemačke, Švedske i Danske čije su vlasti odlučile da zavedu kontrolu na unutrašnjim granicama da bi zaustavile stalni veliki priliv izbjeglica koje više nisu u stanju da prihvate.

Šreder je ukazao i na to da se pritisak izbjeglica na njemačke granice uopšte ne smanjuje.

Evropska komisija strahuje da bi, zbog toga što članice EU ne sprovode korake za nadzor spoljnih granica i smanjivanje priliva imigranata, i druge države Unije mogle posegnuti za uvođenjem granične kontrole unutar šengenskog prostora.

Italijanski mediji javljaju da vlada u Rimu razmatra mogućnost uvođenja kontrole na granici sa Slovenijom.

Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk je istovremeno poslao pismo svim vladama EU i Zapadnog Balkana u kojem podvlači da je hitno da se sprovedu mjere zaštite spoljnih granica i uređenog prihvatanja izbjeglica iz ratova, ali ne i ekonomskih migranata.

Tusk je zatražio da EU hitno preduzme takođe dodatne mjere u tom cilju i naveo da je EU prošlog vikenda sa Srbijom i drugim zemljama na zapadnobalkanskom putu izbjeglica pokrenula niz operativnih mjera da se priliv izbjeglica što bolje uredi.

Evropski komesar Avramopulos je rekao da su Njemačka, Švedska i Danska saglasne s tim da se mora očuvati sloboda šengenskog prostora za građane i ekonomiju.

Zvaničnici u EK su objasnili da su od šest planiranih "vrućih kontrolnih tačaka" za izbjeglice i imigrante na spoljnim granicama u Italiji do sada uspostavljena dva takva punkta, a u Grčkoj samo jedan.

Takođe su naveli da je odluka da se među članicama EU preraspodijeli 160.000 ranije pristiglih izbjeglica i migranata u Italiju i Grčku, jedva počela da se sprovodi, budući da je u druge članice EU prebačeno samo 272 imigranta.

Švedska ministarka za unutrašnje poslove Morgan Johanson je na konferenciji za novinare situaciju s izbjeglicama u Švedskoj ocijenila kao "dramatičnu" i ukazala na činjenicu da je tokom prošle godine u tu zemlju došlo 26.000 maloljetnika, dok je samo u Stokholm stiglo 116.000 izbjeglica.

Morgan Johanson je podvukla da cilj cijele EU mora biti da se odmah zaustavi "autoput za imigrante" preko Grčke, Zapadnog Balkana i Srednje Evrope.

Bonus video: