MMF: Kina suočena sa neviđenim ekonomskim izazovom

Ako se taj proces ne bude dobro vodio sa stanovišta politike, MMF upozorava da bi šteta po svjetsku privredu od krize u tržištima u usponu mogla biti velikih tri procenta globalne proizvodnje, izjavio je finansijski savjetnik u MMF-u, Hose Vinals
0 komentar(a)
MMF, Foto: Beta/AP
MMF, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 08.10.2015. 06:34h

Kina se suočava sa ogromnim zadatkom, ispunjenim rizicima, u okviru napora da pređe na ekonomski model zasnovan na tržišnim principima i na potrošnji, saopštio je Međunarodni monetarni fond (MMF).

Budući da predstavlja najvažniju ekonomiju u razvoju, kinesko uspostavljanje nove ravnoteže i razduživanje će "iziskivati veliki oprez", navodi se u novom pregledu globalnih finansijskih rizika MMF-a, koji je objavljen juče uoči početka dvodnevnog godišnjeg samita Fonda i Svjetske banke koji se održava u Limi, prenosi AFP.

"Kineske vlasti se suočavaju sa neviđenim političkim izazovom u realizaciji svojih ciljeva - prelasku na novi model rasta i na finansijski sistem utemeljen na tržišnim principima", ocijenio je međunarodni kreditor u svom izvještaju.

"Postizanje takvog ishoda zahtjeva oprez u pogledu tempa reformi i političku dosljednost", dodaje se dalje.

Kina se našla u fokusu MMF-ovog novog "Izvještaja o globalnoj finansijskoj stabilnosti", u kom se naglašava povećana opasnost od usporavanja rasta tržišta u nastajanju, globalnih tržišnih turbulencija, i vrlo visokog nivoa zaduživanja kompanija, navodi francuska agencija.

Ako se taj proces ne bude dobro vodio sa stanovišta politike, MMF upozorava da bi šteta po svjetsku privredu od krize u tržištima u usponu mogla biti velikih tri procenta globalne proizvodnje, izjavio je finansijski savjetnik u MMF-u, Hose Vinals.

"Preporučuje se hitna nadogradnja politika, kako bi se izbjegli rizici", rekao je on.

Prema najgorem scenariju, stopa bankrota kompanija mogla bi skočiti, naročito u Kini, "podižući napetost u finansijskom sistemu, s posljedicama po rast", navodi se u izvještaju.

Poseban rizik predstavlja to što bi kompanije u državnom vlasništvu u tržištima u usponu, poput onih u energetskom sektoru, koje su podigle ogromne količine novca izdavanjem obveznica, mogle servisiranje njihovih dugova da prebace na vlade.

To bi moglo da podigne rizik da se te države suoče sa obaranjem kreditnih rejtinga na neinvesticijski ili status smeća, kao što se dogodilo Brazilu prije mesec dana, ukazao je MMF.

Usporavanje u Kini, drugoj najvećoj svjetskoj privredi, istovremeno je i uzrok i dio slabosti koja je pogodila tržišta u usponu, konstatuje Fond.

Fond je juče srezao prognozu globalnog privrednog rasta za ovu godinu na 3,1 odsto, i na 3,6 procenata za iduću godinu, smanjujući procjenu u oba slučaja za po 0,2 procentna poena u odnosu na predviđanje pre tri mjeseca.

Bonus video: