CPJ: Neki novinari u Egiptu ne vide sunce nedjelju dana, muče ih elektrošokovima

''Prijetnja zatvorom u Egiptu je dio atmosfere u kojoj vlasti vrše pritisak na medije da bi cenzurisali kritiku i zabranili komentarisanje osjetljivih tema'', navodi se u izvještaju CPJ
90 pregleda 1 komentar(a)
Egipat, novinari, Foto: Beta-AP
Egipat, novinari, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 25.06.2015. 10:00h

Egipat drži rekordan broj novinara u zatvoru s namjerom da uguši slobodu štampe, a pod izgovorom nacionalne bezbjednosti, saopštio je Komitet za zaštitu novinara.

Komitet (CPJ) je u zatvorskom popisu koji je sproveo 1. juna otkrio da je najmanje 18 egipatskih novinara u zatvoru zbog izvještavanja, što je najveći broj zatvorenika iz te profesije otkad je Komitet počeo da bilježi ove podatke 1990. godine.

''Prijetnja zatvorom u Egiptu je dio atmosfere u kojoj vlasti vrše pritisak na medije da bi cenzurisali kritiku i zabranili komentarisanje osjetljivih tema'', navodi se u izvještaju CPJ.

Predsjednik odbora za slobodu egipatskog sindikata za štampu Kaled al Balši izjavio je da je broj zatvorenih novinara još veći, te da iznosi više od 30 zatvorenika.

''Ovo je najgora klima za bavljenje novinarstvom u egipatskoj istoriji'', izjavio je Al Balši za Rojters.

Rojters nije mogao da nezavisno potvrdi broj zatvorenih novinara u Egiptu.

CPJ je saopštio da je vlast optužila najveći dio uhapšenih novinara za pripadnost ili povezanost sa Muslimanskim Bratstvom koje je Kairo označio kao terorističku grupu i prijetnju po nacionalnu bezbjednost.

Nekoliko novinara je odbacilo optužbe da su povezani sa Bratstvom, a vladin izvor je naveo da izvještaj CPJ nije objektivan te da su novinari uhapšeni zbog krivičnih prijava, a ne iz političkih razloga ili zbog slobode izražavanja.

Šest novinara je osuđeno na doživotnu zatvorsku kaznu, a nekoliko drugih je zadržano u pritvoru pri čemu nije određen datum sudskog saslušanja, objavio je CPJ u izvještaju.

''Hapšenja novinara u Egiptu su često nasilna i uključuju prebijanje, zlostavljanje, racije na njihove domove i konfiskovanje imovine'', objašnjeno je u izvještaju CPJ.

U izvještaju se dalje dodaje da su zatvorske ćelije često prljave i pretrpane. U pismima iz zatvora, neki novinari pišu da često ne vide sunce nedjeljama, dok drugi opisuju torture kojima su podvrgnuti zatvorenici, uključujući upotrebu "elektro šokova'', navodi CPJ.

Izvor iz vlade je odbacio sve tvrdnje o mučenju.

''Svako ko je uhapšen je priveden nakon što javno tužilaštvo izdalo nalog za hapšenje. Ova ustanova, zajedno sa sudom nadgleda sve zatvorske objekte. Svako ko tvrdi da je maltretiran može da uloži žalbu tužilaštvu ili sudu koji će kazniti svakog za koga utvrdi da je odgovoran za mučenje'', objasnio je izvor iz vlade.

Gušenje slobode štampe, koja pored zatvora podrazumijeva i nametanje strožih ograničenja novinarima, ostavio je mnoge oblasti u Egiptu "ozbljno nepokrivenim u izvještavanju'", dodao je CPJ.

To je, prije svega vidljivo u slučaju Sinajskog poluostrva gdje se vojska bori protiv pobunjenika, koji su ubili više stotina policajaca i vojnika, nakon što je režim bivšeg predsjednika Muhameda Mursija srušen tokom masovnih protesta 2013. godine.

Al Balši je naglasio da ,"terorističke grupe'' predstavljaju opasnost za živote onih koji govore protiv njih.

Novinarima je zabranjen pristup vojnim bazama na Sinaju, navela je CPJ, i lokalni izvještavači su suočeni sa prijetnjama vlasti i militanata.

Vladin izvor je naglasio da se spriječavanje novinara da uđu u Sinaj vrši iz bezbjednosnih razloga i iz straha za sigurnost i živote novinara.

''Novinarstvo u Sinaju ne postoji'', citirao je CPJ jednog novinara iz sjevernog Sinaja koji je želio da ostane anoniman.

''Možemo da pišemo i prenesemo jedino priču vojske. Sve ostalo vodi nas u zatvor'', naglasio je on.

Bonus video: