60 novinara izgubilo život tokom 2014.

U izvještaju Komiteta za zaštitu novinara se navodi da se "neuobičajeno visok udio" ili oko jedne četvrtine ubijenih novinara odnosi na međunarodne dopisnike, iako najveći broj novinara i dalje gubi život u sopstvenoj državi
0 komentar(a)
Novinari, Foto: Shutterstock
Novinari, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 23.12.2014. 09:30h

Najmanje 60 novinara je tokom ove godine izgubilo život dok su obavljali svoj posao, od kojih je 44 odsto namjerno ubijeno.

U izvještaju Komiteta za zaštitu novinara se navodi da se "neuobičajeno visok udio" ili oko jedne četvrtine ubijenih novinara odnosi na međunarodne dopisnike, iako najveći broj novinara i dalje gubi život u sopstvenoj državi, prenijela je agencija AP.

Broj poginulih novinara u ovoj godini je niži u odnosu na prošlogodišnjih 70, ali su protekle tri godine bile najsmrtonosnije otkad je Komitet 1992. počeo da vodi takvu evidenciju.

Najvažniji faktor koji je doprinio visokom broju poginulih novinara je konflikt u Siriji, koji traje već gotovo četiri godine. U toj zemlji je tokom ove godine poginulo 17 novinara, čime je broj smrtnih slučajeva u toj profesiji od početka sukoba u Siriji 2011. porastao na najmanje 79.

U Siriji su se dogodila dva najužasnija ubistva novinara tokom ove godine: američki novinari DŽejms Foli i Stiven Sotlof su nestali dok su obavljali novinarski posao u Siriji, a pogubili su ih pripadnici Islamske države.

U Ukrajini, na čijem istoku se sukobljavaju ukrajinske i proruske snage, tokom ove godine je poginulo pet novinara i dva medijska radnika, što je prvi slučaj pogibije novinara u Ukrajini još od 2001. godine, saopštio je Komitet.

Tokom 50 dana rata između Izraelaca i Palestinaca u pojasu Gaze je poginulo najmanje četiri novinara i tri medijska radnika, u Iraku je poginulo pet novinara, dok je u Avganistanu poginula fotoreporter AP-a Anja Nidringhaus.

Bonus video: