Kina: Primjena sile opcija za Tajvan

"Ko god da ima političku moć na Tajvanu, jedini put (za ostrvo) je očuvanje mirnih veza između dvije strane zaliva, i naposletku ostvarivanje ujedinjenja", dodao je Liu
0 komentar(a)
Tajvan, protesti, Foto: Beta/AP
Tajvan, protesti, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 07.12.2014. 16:45h

Kina neće ostaviti problem Tajvana "dugo nerazriješenim", a primjena sile jedna je od opcija, izjavio je bivši kineski general Liu Džingsong.

"Pitanje Tajvana neće ostati dugo nerazriješeno. Mi nećemo napustiti mogućnost upotrebe sile; prema zakonu, postoji opcija da se pitanje razriješi vojnim sredstvima, ako to bude potrebno", rekao je Liu, bivši predsjednik Kineske akademije za vojne nauke, na godišnjoj konferenciji lista "Global tajms". Vladajuća stranka bliska Pekingu doživjela je poraz na izborima na Tajvanu.

Liu se povukao iz aktivne službe u Narodnooslobodilačkoj vojsci Kine 1997. godine, prenio je AFP.

"Ko god da ima političku moć na Tajvanu, jedini put (za ostrvo) je očuvanje mirnih veza između dvije strane zaliva, i naposletku ostvarivanje ujedinjenja", dodao je Liu.

Poraz Nacionalističke partije na lokalnim izborima, održanim krajem novembra ba Tajvanu, koja je izgubila devet gradova i okruga, uključujući svoja dugogodišnja uporišta, prijestonicu Tajpej i centralni grad Tajčung, dovela je do ostavke premijera Djan Ji-Hua, dok je predsjednik Mi Jing-DJeu obećao promjene, naveo je AP.

Gubici koje je vladajuća stranka u Tajvanu pretrpjela na izborima mogli bi da ugroze šest godina razgovora sa Kinom koji su rezultirali 21 sporazumom, pomogli u podizanju ekonomije Tajvana, istovremeno jačajući nade Pekiga za političkim ujedinjenjem.

Peking smatra Tajvan svojom suverenom teritorijom od kineskog građanskog rata četrdesetih godina prošlog vijeka, ali je tajvanski predsjednik Ma, od dolaska na vlast 2008, stare podjele stavio po strani, kako bi smanjio napetosti kroz razgovore.

Glavna opoziciona Demokratska progresivna stranka (DPS) zalaže se za nastavak razgovora sa kineskim komunističkim rukovodstvom, ali osporava okvir razgovara koji stavlja dvije strane pod jurisdikciju Pekinga, i umjesto toga zalaže se za razgovore u međunarodnim okvirima.

U martu, tajvanska vlada se suočila sa protestima hiljada demonstranata, predvođenih studentima, koji su okupirali parlament i obližnje ulice u Tajpeju kako bi spriječili ratifikaciju sporazuma o liberalizaciji trgovinskih usluga sa Kinom.

Bonus video: