Borba protiv ebole: Obama šalje 3.000 vojnika u Afriku

Američki vojnici će učestvovati u izgradnji centara za liječenje oboljelih, a vlada SAD će pomoći u obuci oko 500 zdravstvenih radnika nedjeljno
0 komentar(a)
Barak Obama, Foto: Reuters
Barak Obama, Foto: Reuters
Ažurirano: 16.09.2014. 07:45h

Američki predsjednik Barak Obama poslaće 3.000 pripadnika vojske u zapadnu Afriku da se uključe u borbu protiv širenja virusa ebole.

Zvaničnici iz Vašingtona saopštili su da bi Obama trebalo da predstavi svoj akcioni plan tokom posjete nacionalnom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti u Atlanti, u američkoj saveznoj državi Džordžiji.

Najveći broj američke pomoći biće raspoređen u Liberiji, zemlji koja je pored Gvineje i Sijera Leonea najviše pogođena epidemijom ebole. Centar za koordinaciju pomoći biće u Monroviji, glavnom gradu Liberije.

Američki vojnici će učestvovati u izgradnji centara za liječenje oboljelih, a vlada SAD će pomoći u obuci oko 500 zdravstvenih radnika nedjeljno, uključujući i osoblje koje će upravljati tim centrima.

Planirano je da u regionu bude organizovano 17 zdravstvenih cenatara sa po 100 kreveta.

SAD su do sada izdvojile 100 miliona dolara za suzbijanje epidemije, a administracija predsjednika Obame zatražila je od Kongresa dodatnih 88 miliona dolara za borbu protiv te bolesti.

Američka organizacija za međunarodni razvoj (USAID) je najavila da će u tu svrhu izdvojiti 75 miliona dolara.

Obama je prošle nedjelje najavio upućivanje vojne opreme koja bi služila za uspostavljanje karantina u bolnicima i drugim zdravstvenim ustanovama.

Američki predsjednik je najavio i da će naredne nedjelje na samitu šefova država članica UN tražiti finansijska sredstva kako bi se pojačala međunarodna pomoć državama ugroženim ebolom.

Savjet bezbjednosti UN održaće u četvrtak u Njujorku hitan sastanak UN o epidemiji bolesti ebole u Zapadnoj Africi.

Svjetska zdravstvena organizacija je u petak ukazala da zdravstvo u Africi nije u stanju da se nosi sa epidemijom.

Više od 2.400 ljudi umrlo od početka izbijanja epidemije ebole u zapadnom dijelu Afrike.

Bonus video: