Hospitalizovana Indijka koju 14 godina prisilno hrane

Irom Šarmila (42) nije uzela čvrstu hranu od novembra 2000. jer štrajkuje glađu u znak protesta zbog indijskog zakona koji vojnicima dozvoljava da ubijaju bez krivičnog gonjenja
0 komentar(a)
Irom Šarmila, Foto: Reuters
Irom Šarmila, Foto: Reuters
Ažurirano: 22.08.2014. 09:15h

Indijska aktivistkinja za ljudska prava Irom Šarmila koja je nedavno puštena iz zatvora u kome je skoro 14 godina štrajkovala glađu i bila prisilno hranjena, danas je prebačena u bolnicu, saopšteno je u Nju Delhiju.

Indijka je prebačena u bolnicu kako bi se bolje nadgledalo njeno zdravstveno stanje, izjavio je aktivista Balu Lojtongbam.

Irom Šarmila (42) nije uzela čvrstu hranu od novembra 2000. godine, jer štrajkuje glađu u znak protesta zbog indijskog zakona koji vojnicima dozvoljava da ubijaju bez krivičnog gonjenja i hapse bez naloga ekstremiste u indijskom dijelu Kašmira i djelovima sjeveroistoka zemlje.

Ona je odmah osuđena za pokušaj samoubistva što je krivično djelo u Indiji. Za vrijeme boravka u zatvoru, Irom Šarmila je pretežno bila u bolnici gdje je, po nalogu vlasti, na silu dobijala hranu putem cjevčice u nosu.

Indijska televizija prikazala je snimke na kojima je Indijka odvedena u bolnicu poslije nereda koji su se dogodili između policije i demonstranata u gradu Impala u indijskoj državi Manipur. Prebačena je u bolnicu gdje je i ranije bila.

Za sada se ne zna da li će protiv nje biti pokrenut krivični postupak pošto je bila na demonstracijama o zaštiti ljudskih prava.

Prema spornom zakonu, vojnici mogu da budu krivično gonjeni za narušavanje ljudskih prava samo po specijalnoj dozvoli federalne vlade. Zvanična dokumenta su pokazala da je vlada indijskog Kašmira u poslednje dvije decenije tražila dozvolu za sudsko gonjenje 50 vojnika, ali je federalna vlada u svim slučajevima odbila da je izda.

Šarmila je u nekoliko navrata rekla da neće prekinuti štrajk glađu dok se ne povuče taj zakon.

Bonus video: