Venecuelanski diplomata oslobođen, SAD razočarane

Karvahala je, pošto je oslobođen, u Karakasu zagrljajem dočekao predsjednik Venecuele Nikolas Maduro
0 komentar(a)
Nikolas Maduro, Ugo Karvahal, Foto: Reuters
Nikolas Maduro, Ugo Karvahal, Foto: Reuters
Ažurirano: 28.07.2014. 15:35h

SAD su danas saopštile da su "duboko razočarane" što je Aruba oslobodila bivšeg šefa venecuelanske vojne obavještajne službe.

Ugo Karvahal je u Americi tražen zbog optužbi za krijumčarenje droge.

Portparol Stejt departmenta je saopštio da je Vašington uputio "legitimni zahtjev" za hapšenje penzionisanog general-majora Uga Karvahala u skladu sa sporazumom o izručenju sa Arubom i Holandijom i da je "uznemiren zbog vjerodostojnih izvještaja" da im je vlada Venecuele prijetila da bi izvojevala Karvahalovo oslobađanje.

"U SAD postoji optužnica protiv Karvahala i sumnja se da je on koristio bivšu funkciju kao šef vojne obavještajne službe Venecuele da štiti krijumčare droge", naveo je u saopštenju portparol Stejt departmenta, koji je želio da ostane anoniman.

Karvahal, koji je bio šef vojne obavještajne službe od 2004. do 2008. godine tokom vladavine Uga Čavesa, uhapšen je u srijedu kada je otputovao u Arubu, ostrvo koje je dio Kraljevine Holandije.

Socijalistička vlada u Karakasu je njegovo hapšenje nazvala kidnapovanjem i zaprijetila represalijama ako ne bude oslobođen.

Ministar spoljnih poslova Venecuele Elias Haua je u nedjelju saopštio da je holandska vlada prihvatila argument Venecuele da bi Karvahal trebalo da ima diplomatski imunitet s obzirom da je imenovan za konzula u Arubi.

Karvahala je, pošto je oslobođen, u Karakasu zagrljajem dočekao predsjednik Venecuele Nikolas Maduro.

"Pozdravljamo našeg druga, general-majora, i zahvalni smo Bogu što nam je omogućio da se ovaj nemili događaj riješi diplomatskim putem", istakao je Maduro na sastanku Socijalističke partije.

Zvaničnici Arube su saopštili da Karvahal ima diplomatski imunitet, ali ga ipak proglasili nepoželjnom osobom (persona non grata) i najavili da će biti uhapšen ako se nađe na holandskoj teritoriji, prenijela je agencija AFP.

Opozicioni političari u Venecueli navode da je slučaj Karvahale samo "vrh ledenog brijega" i da je on godinama bio umiješan u nelegalnu trgovinu drogom i pomaganje kolumbijskih pobunjenika.

Karvahal, koga je američka vlada na crnu listu stavila 2008. godine, odbacuje sve optužbe.

Bonus video: