Raste pritisak na Bijelu kuću da da objašnjenja

Ni Obama ni Karni, nisu komentarisali optužbe da su SAD špijunirale svoje saveznike
5 komentar(a)
Ažurirano: 29.10.2013. 09:28h

Zbog američkog programa špijuniranja sve više raste pritisak na Bijelu kuću da da objašnjenja o američkom programu prikupljanja obavještajnih podataka i zbog čega izgleda da američki predsjednik Barak Obama nije bio upoznat sa obimom tih operacija.

Direktor Nacionalne bezbjednosne agencije (NSA) Kejt Aleksander i drugi zvaničnici danas će svjedočiti pred Predstavničkim domom, a šef odbora za obavještajne poslove Senata pozvao je na "kompletan pregled" svih američkih programa špijuniranja, naveo je BBC.

I sam Obama javno je rekao da namerava da ispita aktivnosti špijuniranja zbog tvrdnji o prisluškivanju američkih saveznika.

Izaslanik Evropske unije u Vašingtonu opisao je takvo prikupljanje obaveštajnih podataka kao "slom povjerenja".

U televizijskom intervjuu, Obama je rekao da se operacije vezane za nacionalnu bezbjednost procjenjuju da bi se osiguralo da je rastuća tehnička sposobnost špijuniranja NSA pod kontrolom.

"Mi im dajemo pravac politike", kazao je u intervjuu američki predsjednik.

"Ali, ono što vidimo posljednjih par godina jeste da se njihovi kapaciteti razvijaju i šire i zato sam sada inicirao procjenu da bi bili sigurni da ono što oni mogu da rade ne znači obavezno i da to treba da rade", istakao je Obama.

Portparol Bijele kuće Džej Karni rekao je da administracija "prepoznaje potrebu o dodatnim ograničenjima o tome na koji način se prikupljaju i koriste obavještajni podaci".

Ni Obama ni Karni, međutim, nisu komentarisali optužbe da su SAD špijunirale svoje saveznike, uključujući prisluškivanje telefona zvaničnika.

Njemački mediji objavili su da su SAD prisluškivale telefon njemačke kancelarke Angele Merkel više od decenije i da se nadziranje okončalo prije samo nekoliko mjeseci.

Bonus video: