Multinacionalne kompanije i "digitalna ekonomija" guraju svijet u poreski haos

Ovo sada je ključni trenutak u istoriji međunarodne saradnje o poreskim pitanjima, upozorava se u izvještaju OECD-a za potrebe grupe G20
78 pregleda 2 komentar(a)
Ažurirano: 19.07.2013. 12:52h

Svijetu prieti "globalni poreski haos" zbog nemogućnosti država da se izbore sa multinacionalnim kompanijama i "digitialnom ekonomijom", navodi se u izvještaju G20.

U izvještaju koji je za sastanak G20 pripremila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) navodi se da je neophodan odlučan i hrabar rez kako bi se spriječilo dalje pogoršanje situacije i kako bi se vlade izborile sa "pokretnim poslovanjem" firmi koje profite prebacuju u zemlje sa niskim poreskim stopama.

"Ovo sada je ključni trenutak u istoriji međunarodne saradnje o poreskim pitanjima", navodi se u izvještaju.

Akcioni plan OECD sadrži 15 inicijativa koje bi opremile poreske organe širom svijeta sredstvima za borbu protiv nekih poteza koje lideri zemalja vide kao "najrasprostranjenije metode zloupotreba" kojima se koriste multinacionalne kompanije.

U pitanju su ozbiljne izmjene međunarodnih poreskih sporazuma, koji bi trebalo da budu sprovedene u periodu od jedne godine do dvije i po godine.

Izmjenama bi trebalo da budu uzete u obzir nove metode poslovanja, "digitalna ekonomija" i njene posljedice, odnosno lakoća "prelijetanja" kapitala.

Među prijedlozima je i zahtjev da velike kompanije koje imaju velike mreže skladišta kao što je Amazon, inače često kritikovan zbog velikog izbjegavanja poreza, plaćaju mnogo veće lokalne poreze.

Takođe, zatraženo je čvršće oporezivanje onoga što velike kompanije trenutno prijavljuju kao "neopipljive vrijednosti" i to isključivo u "poreskim rajevima" - kao što su jake robne marke i intelektualna svojina.

OECD navodi da vlade treba da sarađuju na usklađivanju zastarjelih poreskih sistema, koji su uspostavljeni još od dvadesetih godina prošlog vijeka, da bi se spriječilo da veliki investitori "parkiraju" ogromne sume u poreskim rajevima.

Kako stati na put multinacionalnim kompanijama: Mjesto održavanja sastanka G20 (Foto: Reuters)

"Potrebni su novi međunarodni standardi koji bi osigurali usaglašenost oporezivanja prihoda kompanija na internacionalnom nivou", navodi OECD.

Ministri finansija i guverneri centralnih banaka zemalja G20 se nadaju da će tokom pregovora danas i sjutra u Moskvi postići dogovor o rješavanju problema utaje poreza.

Akcije koje je predložio OECD uključuju zahtjeve da poreski obveznici otkriju svoje finansijske planove fiskalnim vlastima.

Među kompanijama koje su se prošlog mjeseca našle u žiži javnosti zbog legalnih, ali kontroverznih metoda obračunavanja profita su i giganti poput Google-a, Amazona i Starbucksa.

"Potrebne su korjenite promjene da bi se izbjeglo dvostruko neoporezivanje. Vlade treba da nastave da sarađuju da bi se izborile štetnom poreskom praksom", navodi OECD.

Utaja poreza i podijeljenost oko stanja globalne ekonomije, u trenutku usporavanja tržišta u razvoju, glavne su teme sastanka u Moskvi, organizovanog uoči samita G20, koji će se početkom septembra održati u Sankt Peterburgu.

Galerija

Bonus video: