Egipat: Milioni na ulicama na godišnjicu Morsijeve vladavine

Ovo su najmasovniji protesti od početka 2011. kada je u pobuni zbačen bivši dugogodišnji predsjednik Hosni Mubabarak
3 komentar(a)
Ažurirano: 01.07.2013. 07:45h

Pet mrtvih najnoviji je bilans nastradalih u masovnim demonstracijama održanih juče širom Egipta protiv vlasti islamističkog predsjednika Mohameda Morsija, na godišnjicu njegovog dolaska na vlasti.

Ovo su najmasovniji protesti od početka 2011. kada je u pobuni zbačen bivši dugogodišnji predsjednik Hosni Mubabarak.

Vojska procjenjuje da je "više miliona" Morsijevih protivnika izašlo na ulice širom Egipta, rekao je jedan vojni izvor agenciji Frans pres.

"Ovo su najveće demonstracije u istoriji Egipta", dodao je taj izvor koji nije želio da mu se navede ime. Jedna osoba ubijena je u Beni Suefu, a tri u provinciju Asiut, južno od Kaira, u sukobima između protivnika i pristalica Morsija u kojima je povrijeđeno desetine ljudi ispred prostorija Muslimanskog bratstva, navela je bezbjednosna služba.

U Kairu je napadnuto sjedište Muslimanskog bratsva, Morsijeve partije, s molotovljevim koktelima. Jedan dvadesetšestogodišnji muškarac ubijen je metkom u glavu, a desetine drugih je povrijeđeno u žestokim okršajima koji su trajali do kasno u noć, rekao je jedan ljekarski izvor.

Na trgu Tahrir, simbolu pobune protiv Mubaraka, masa je mahala crvenim kartonima upućenim predsjedniku Morsiju. Demonstranti su se takođe okupili ispred predsjedničke palate, i na drugim mjestima u glavnom gradu, ali tu nije bilo incidenata. Demonstracije protiv Morsija održane su i u Aleksandriji, drugom po veličini gradu, na sjeveru zemlje, Menufu i Mahali u delti Nila kao i u Port Saidu, Suecu, i u Morsijevom rodnom gradu Zagazigu, sjeveroistočno od Kaira.

Predsjedništvo je reagovalo izjavom da je dijalog jedini način da se postigne dogovor i da je otvoreno za pokretanje pravog i ozbiljnog nacionalnog dijaloga. Međutim, vodeća opoziciona koalicija u Egiptu pozvala je demonstrante da ostanu na ulicama dok "diktatorski" režim predsjednika Morsija ne podnese ostavku.

Morsi se optužuje da vlada sam u ime islamista i da je dozvolio krah privrede. Jedan od vodećih opozicionih vođa, ljevičar Hamdin Sabahi, pozvao je vojsku da "djeluje" da bi se sprovela volje naroda, ako Morsi nije spreman da svojevoljno ode. Vojska je nedavno saopštila da je spremna da interveniše ako se situacija pogorša, poslije sukoba koji su se dogodili uoči jučerašnjih demonstracija kada je poginulo osam ljudi, među kojima i jedan Amerikanac.

Strahujući od većih nereda, vojska i policija razmješteni su širom zemlje da osiguraju vitalne instalacije. Nedaleko od predsjedničke palate islamističke pristalice od petka su okupljene u kvartu Nasr Siti, da brane "legitimitet" prvog slobodno izabranog egipatskog šefa države.

Prema procjeni vojske, njih je sinoć bilo oko 25.000. Demonstracije su kulminacija polarizacije društva i nestabilnosti koja je počela kada je Morsi 30. juna prošle godine inaugurisan kao prvi slobodno izabran predsjednik Egipta. Otada je zemlja prolazila kroz više političkih kriza, dolazilo je do krvavih sukoba, a ekonomija je u sve gorem stanju - sa restrikcijama struje, goriva, rastom cijena i sve izraženijim bezakonjem i rastom stope kriminala.

Morsi potiče iz pokreta Muslimansko bratstvo, a podršku mu daju i vrlo konzervativni islamski pokreti. Ovaj tabor tvrdi da se demokratski izabran predsjednik ne može obarati na ulici, i da se sve to čini pod uticajem pristalica oborenog autokrate Hosnija Mubaraka.

Američki predsednik Barak Obama u subotu je pozvao Morsija i opozicijiu da počnu konstruktivan dijalog. Stejt department je objavio da dio diplomatskog osoblja SAD napušta zemlju, a Francuska i Velika Britanija izdale su uputstva za oprez svojim državljanima.

Galerija

Bonus video: