Lavrov: Američki dokazi o hemijskom oružju nepouzdani

Lavrov je rekao da prikupljeni dokazi ne zadovoljavaju uslove koje je propisala Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW)
1 komentar(a)
Ažurirano: 15.06.2013. 15:16h

Ministar inostranih poslova Rusije, Sergej Lavrov, rekao je danas da dokazi o upotrebi hemijskog oružja u Siriji koje su podnijele SAD ne zadovoljavaju kritetrijume koji bi ih učinili pouzdanim.

Ove nedjelje, vlada SAD saopštila je da će pružiti pomoć u oružju sirijskim pobunjenicima, u svijetlu dokaza da je režim predsjednika Bašara el-Asada upotrebio hemijsko oružje u građanskom ratu koji u toj zemlji traje od marta 2011.

Ističući da su glasine o tome da neko primjenjuje ili proizvodi hemijsko oružje uvijek brinu Rusiju koja je zainteresovana za njihovu provjeru, Lavrov je rekao da zapadni partneri nisu izrazili zabrinutost kada se pojavila informacija o privođenju boraca "Džebhat al-Nusre“ u Turskoj sa sarinom, prenio je Itar-Tass.

Rusija je, kako je rekao, od Damaska uvijek dobijala garancije da skladišta sa hemijskim oružjem nisu nikakva prijetnja a da nikada nije dobila garancije da testovi na osnovu kojih su donošeni zaključci da je sirijska vlada upotrebljava ovo oružje odgovaraju kriterijuma Organizacije za zabranu hemijskog oružja.

Lavrov je rekao da u materijalu nema garancije da dokazi zadovoljavaju uslove koje je propisala Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW). On je rekao da ta organizacija izričito propisuje da uzorci krvi, urina i odjeće mogu da se uzmu kao pouzdani dokazi samo ako ih njeni stručnjaci nadgledaju od trenutka kada su uzeti radi odnošenja u laboratoriju.

OPCW je autonomno tijelo za sprovođenje međunarodne konvencije o hemijskom oružju, koja je stupila na snagu 1997. Prema podacima sa njihovog internet sajta, Sirija je jedna od šest zemalja koja nije potpisala niti se saglasala sa međunarodnom konvencijom o hemijskom oružju.

Portparol te organizacije sa sjedištem u Hagu nije bio odmah dostupan za izjavu. Poslije sastanka sa svojom koleginicom iz Italije, Emom Boninjo, Lavrov se narugao navodima da bi Asad upotrijebio hemijsko oružje s obzirom na navodnu prednost koju ima nad pobunjenicima.

"Režim nije satjeran uza zid. Kakvog bi smisla imalo da režim upotrijebi hemijsko oružje i to u takvoj mjeri?"

"Sa vojne tačke to je besmisleno i to svi shvataju", dodao je on.

Rusija je blokirala predložene sankcije UN prema Asadovoj vladi, a prošlog mjeseca je priznala da je ugovorila snabdijevanje Sirije raketama S-300.

Lavrov je, takođe, rekao da bi uspostavljanje zone zabrane letjenja nad Sirijom "svakako bilo kršenje međunarodnog prava".

"Ne treba biti veliki stručnjak da bi se shvatilo da bi to svejedno bilo kršenje međunarodnog prava", rekao je šef ruske diplomatije komentarišući pisanje medija da se ozbiljno razmatra uspostavljanje takve zone putem instaliranja protivvazdušnih kompleksa Patriot i aviona F-16 u Jordanu, kao i da bi sirijski avioni bili obarani sa jordanske teritorije.

"Veoma se nadamo da će naše američke kolege, ipak, sve svoje praktične aktivnosti smještati u okvir realizacije zajedničke rusko-američke inicijative za sazivanje međunarodne konferencije" o Siriji, dodao je ministar inostranih poslova Rusije.

Obama dokazuje Putinu da Sirija nije Irak

Sjedinjene Američke Države stoje iza svoje procjene da je sirijski režim upotrijebio hemijsko oružje, kao i tvrdnje da neće biti greške kakva je učinjena u slučaju Iraka, a predsjednik Barak Obama izložiće dokaze o tome svom ruskom kolegi Vladimiru Putinu, na marginama samita G8 sljedeće nedjelje, saopštila je Bijela kuća.

Obama će iznijeti "sve dokaze i razloge zbog kojih smo tako sigurni u procjenu koju je Bijela kuća objavila o upotrebi hemijskog oružja u Siriji", rekla je portparol Bijele kuće Džen Psaki.

"Procijenili smo na osnovu više nezavisnih tokova informacija", saopštila je Psaki novinarima, pošto je Bijela kuća objavila da će pojačati "vojnu podršku" sirijskim pobunjenicima.

Bijela kuća je u četvrtk prvi put saopštila da je režim sirijskog predsjednika Bašara el-Asada u više navrata koristio hemijsko oružje, naročito gas sarin, protiv pobunjenika koji pokušavaju da ga svrgnu s vlasti.

Rusija je odmah poslije objave Vašingtona, saopštila da su informacije koje su SAD objavile fabrikovane.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao je, u razgovoru sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem, da bi vojna podrška sirijskim pobunjenicima, koju su SAD najavile, mogla da podstakne nasilje na Bliskom istoku, a da optužbe SAD da vlada u Damasku koristi hemijsko oružje nisu potkrijepljene provjerenim dokazima.

Nešto ranije, savjetnik za spoljne odnose ruskog predsjednika, Jurij Ušakov, rekao je da Moskva smatra da su informacije Vašingtiona o upotrebi hemijskog oružja sirijskog režima nad sopstvenim narodom neubjedljive, kao i da će povećanje američke vojne podrške Asadovim protivnicima štetiti zajedničkim rusko-američkim naporima da se organizuje mirovna konferencija o Siriji.

Ušakov je, takođe, upozorio Vašington da ne načini grešku kao u slučaju invazije na Irak 2003. godine, pošto su pogrešno optužile Sadama Huseina da koristi hemijsko oružje za masovno uništenje.

S druge strane, Psaki je odgovorila da su SAD uvjerene da neće biti ponovljena situacija iz Ujedinjenih nacija, kada je tadašnji državni sekretar Kolin Pauel objavio da Sadam Husein gomila hemijsko oružje.

Te optužbe nikad nisu potvrđene, a u Iraku nikada nije pronađeno hemijsko oružje, podsjetio je Frans pres.

"Dozvolite mi da vas podsjetim da su državni sekretar (Džon Keri) i predsjednik (Barak Obama), naravno u drugačijim ulogama, bili tamo tokom debate o Iraku. Svi pitaju zašto ovo traje tako dugo, a jedan od razloga je što obojica znaju, kao članovi nacionalnog bezbjednosnog tima, koliko je važno provjeriti činjenice i biti siguran u njih, prije nego što se napravi sljedeća procjena", rekla je Psaki.

Početkom mjeseca, Francuska je saopštila da "nema sumnje" da je Asadov režim koristio gas sarin u sirijskom konfliktu. Prema jednom od ranijih izvještaja Ujedinjene nacije su navele da postoje osnovane sumnje da su obje strane u sirijskom sukobu koristile hemijsko oružje.

Bonus video: