Australija odobrila izručenje Vasiljkovića Hrvatskoj

Vasiljković, koji ima australijsko i srbijansko državljanstvo, optužen je u Hrvatskoj za učešće u mučenju i ubistvima u Kninu i okolini tokom rata početkom 90-ih godina
83 pregleda 17 komentar(a)
Ažurirano: 16.11.2012. 18:33h

Australijski ministar unutrašnjih poslova odobrio je ekstradiciju Dragana Vasiljkovića, čije izručenje već godinama traži Republika Hrvatska, koja je protiv njega podigla optužnicu za ratne zločine.

Odluka ministra Džejsona Klera dolazi dvije godine nakon što je Vrhovni sud Australije odobrio ekstradiciju Vasiljkovića, koji je u Australiji promijenio ime u Danijel Sneden.

Vasiljković, koji je tokom rata u Hrvatskoj bio vođa paravojne jedinice i bio poznat kao Kapetan Dragan, nije uspio ubijediti australijsku Vladu da treba da ostane u Australiji, prenosi Al Džazira.

"Ministar je donio odluku nakon što je pažljivo razmotrio Zakon o esktradiciji i uzeo u obzir argumente koje je iznio gospodin Vasiljković i drugi u njegovo ime, zašto on ne treba da bude izručen Hrvatskoj", navodi se u saopšenju portparola Klera.

"Gospodin Vasiljković može se žaliti na odluku ministra", dodao je on.

Vasiljković priprema žalbu

Odlukom australijske Vlade nije okončan dugogodišnji pravni proces, jer se Vasiljković može žaliti Federalnom, a potom i Vrhovnom sudu Australije.

Kako prenosi australijski dnevni list "The Australian", Vasiljković pregovara sa poznatim advokatom Danom Morijem, advokatom koji je predstavljao bivšeg australijskog zatvorenika u Gvantanamu Davida Hiksa u vezi sa pripremom za žalbu.

Vasiljkovićev dugogodišnji advokat Brus Denis potvrdio je za Al Džaziru da je Vasiljković, koji je u pritvoru u Sidneju, "utučen odlukom ministra".

Denis je istakao kako Vasiljkovića u Srbiji smatraju herojem, a u Hrvatskoj zlotvorom, te kako su šanse za fer suđenje u Hrvatskoj vrlo male.

Vasiljković je uhapšen u Australiji 2006. pošto je Zagreb tražio njegovo izručenje, a poslije skoro četiri godine provedene u pritvoru australijski Sud je blokirao njegovu predaju zbog moguće pristrasnosti u hrvatskom pravosudnom sistemu.

U septembru 2009. Vasiljković je pušten uz kauciju, ali je u martu nestao, pošto je Vrhovni sud poništio prethodnu presudu i naredio njegovo izručenje Hrvatskoj.

Poslie 44 dana u bjekstvu, policija ga je našla u saveznoj državi Novi Južni Vels i pritvorila u zatvoru u Sidneju.

Vasiljković (56), koji ima australijsko i srbijansko državljanstvo, optužen je u Hrvatskoj za učešće u mučenju i ubistvima u Kninu i okolini tokom rata početkom 90-ih godina. Vasiljković negira optužbe.

Proces o kleveti

Prvi put u svijetu navodi o počinjenim ratnim zločinima bili su predočeni civilnom Sudu

List je Vasiljkovića 2005. nazvao ratnim zločincem. U korist lista svjedočilo je više ljudi koji su na sidnejski Sud doputovali iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Dva ključna svjedoka, mučeni zarobljenik iz Hrvatske i silovana žena iz BiH, list je pronašao nakon što je njihove priče po prvi put otkrio rivalski australijski dnevnik "The Age".

Prvi put u svijetu navodi o počinjenim ratnim zločinima bili su predočeni civilnom Sudu, koji je odlučivao o kleveti, prije nego što isti dokazi budu predočeni u krivičnom postupku Suda za ratne zločine u Šibeniku.

Nijedna australijska Vlada nije uspješno izručila optuženika za ratne zločine.

Ove godine Vrhovni sud presudio je protiv ekstradicije Čarlsa Zentaija (90), optuženog za ubistvo jevrejskog tinejdžera tokom Drugog svjetskog rata.

Galerija

Bonus video: