Slijepi advokat pod zaštitom američke ambasade u Pekingu

"Zbog Čenove velike popularnosti Obamina administracija mora biti čvrsta ili će izgubiti kredibilitet kao zaštitnik slobode i vladavine prava", rekao je Bob Fu
0 komentar(a)
Ažurirano: 28.04.2012. 12:24h

Slijepi kineski aktivista Čen Guangčeng je pod američkom zaštitom u ambasadi u Pekingu otkad je pobjegao iz kućnoga pritvora, objavila je u subotu jedna američka grupa boraca za ljudska prava. Posmatrači smatraju da bi zbog toga mogao da bude otvoren nov sukob između vlada SAD-a i Kine.

Sjedinjene Države nisu zvanično potvrdile vijest da je Čen, koji je pobjegao iz kućnog pritvora u pokrajini Šangdongu, otišao u američku ambasadu. Ni Kina nije htjela da komentariše to pitanje koje bi moglo da zasjeni pekinški sastanak koji se održava iduće sedmice, a na kojem će učestvovati i američka državna sekretarka Hilari Klinton.

Kina: Slijepi advokat pobjegao iz kućnog pritvora >>>

Teksaška organizacija ChinaAid objavila je da je "saznala od izvora bliskog Čenu Guangčengu da je on pod američkom zaštitom i da se o njegovu statusu vode razgovori na visokom nivou između američkih i kineskih državnika".

"Zbog Čenove velike popularnosti Obamina administracija mora biti čvrsta ili će izgubiti kredibilitet kao zaštitnik slobode i vladavine prava", rekao je Bob Fu, predsjednik te organizacije za zaštitu vjerskih i političkih prava. "Ako postoji razlog zbog kojega kineski disidenti vole SAD, to je zbog ovakvih trenutaka", dodao je.

Ni američki State Department u Vašingtonu ni američka ambasada u Pekingu nisu htjeli da komentarišu ovu situaciju.

Čen, advokat koji se sam obrazovao i koji je postao poznat po svojoj kampanji protiv prisilnih abortusa, bio je zatvoren u svom rodnom selu u istočnoj pokrajini Šandong od septembra 2010. kada je pušten iz zatvora.

U poruci postavljenoj u petak na internetu i upućenoj premijeru Venu Džiabaou, Čen je potvrdio da je pobjegao iz kućnog pritvora. U video poruci u trajanju od petnaestak minuta Čen je, vidno nabijen emocijama, tražio od premijera da naredi istragu zlostavljanja njega i njegove porodice od strane lokalnih vlasti.

Novinarima i aktivistima nije bila dozvoljena posjeta Čenu dok je još bio u kućnom pritvoru, a neki od njih su imali i "bliske susrete" s čuvarima koji su bili razmješteni na svakom ulazu u njegovo selo, pa nije jasno kako je uspio da pobjegne.

Bonus video: