Hiljade hrišćanskih hodočasnika okupilo se sinoć u Vitlejemu, u kome se, po tradiciji, rodio Isus, povodom Badnje večeri i proslave Božića prema gregorijanskom kalendaru.
U Crkvu rođenja došli su palestinski zvaničnici, među njima i palestinski predsjednik Mahmud Abas i hodočasnici iz cijelog svijeta.
Ponoćnu misu služio je najviši rimokatolički zvaničnik na Bliskom istoku, nadbiskup Pjerbatista Picabala, u katoličkoj crkvi Svete Katarine koja je dio kompleska Crkve rođenja, gdje je pećina koja se duboko poštuje kao Isusovo rodno mjesto.
U svojoj propovijedi Picabala je govorio o nasilju i dubokim podjelama koje odlikuju modernu Svetu zemlju ali je takođe hvalio one koji slijede ono što je nazvao "stil Vitlejema" ili primjer Isusa.
"Slavljenje Božića takođe znači slavljenje onih koji i dalje imaju želju da vole čovječanstvo i da se tome posvete. Ovdje u Svetoj zemlji, ne samo danas, već svakog dana u godini, još uvijek ima mnogo ljudi koji slave Božić na Isusov način", rekao je nadbiskup.
On je stigao u utorak u podne iz Jerusalima u Vitlejem, ocijenivši da je vrijeme teško ali da ima razloga za nadu.
"Vidimo u ovom periodu slabost politike, ogromne ekonomske probleme, nezaposlenost, teškoće u porodicama", rekao je nadbiskup, dodavši da ipak kada posjećuje familije i zajednice vidi da postoji i puno posvećenosti za budućnost.
Vitlejem se nalazi blizu Jerusalima, na teritoriji pod palestinskom upravom ali visoki betonski zid opasuje taj grad i stalno podsjeća na složenu političku realnost.
Zid je podigao Izrael da spriječi ubacivanje palestinskih napadača na svoju teritoriju.
Vitlejem investira mnogo u turizam, izgradio je nove hotele i ne nudi posjetiocima samo tradicionalna sveta mjesta.
Ministarka turizma Rula Maja rekla je da je oko 15.000 hodočasnika odsjelo u punim hotelima u tom gradu tokom Božića ali da su neki rezervisali sobe u drugim gradovima na Zapadnoj obali, u Ramali i Jerihonu, kao i u Jerusalimu.
Ove godine je Zapadnu obalu posjetilo, kako se procjenjuje, 3,5 miliona ljudi, a prošle godine ih je bilo tri miliona.
Proslava Božića je podsticaj za ekonomiju Vitlejema u kome je sve manje hrišćanskog stanovništva.
Ono se iseljavalo tokom decenija sukoba i u potrazi za mogućnostima u inostranstvu.
"Naravno mi slavimo Božić još uvijek pod okupacijom", rekla je ministarka, izrazivši nadu da okupacije neće biti iduće godine.
Manje hrišćana iz Gaze došlo je na proslavu ovog Božića u odnosu na ranije godine jer je Izrael dao dozvole za samo 300 Palestinaca od ukupno 900 koji su podnijeli zahtjev.
Galerija
Bonus video: