Georgijeva: Ekonomska prognoza MMF će pokazati da svjetska ekonomija raste bržim tempom od 5,5 odsto

Ona je rekla da će ekonomska prognoza koju će MMF objaviti sljedeće nedjelje pokazati da svjetska ekonomija raste bržim tempom od od 5,5 odsto koji je bio predviđen početkom ove godine

4965 pregleda 0 komentar(a)
Georgijeva, Foto: Reuters
Georgijeva, Foto: Reuters

Direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgijeva izjavila je danas na jednom skupu u Vašingtonu da su izgledi za globalni privredni rast postali realniji od januara zahvaljujući američkom paketu pomoći od 1.900 milijardi dolara.

Međutim, upozorila je da bi neujednačen napredak u suzbijanju pandemije mogao da ugrozi ekonomske dobitke.

Ona je rekla da će ekonomska prognoza koju će MMF objaviti sljedeće nedjelje pokazati da svjetska ekonomija raste bržim tempom od od 5,5 odsto koji je bio predviđen početkom ove godine.

U govoru u američkom nevladinom "Savjetu za spoljne odnose", navela je da su glavni razlozi za bolju prognozu paket pomoći od 1.900 milijardi dolara, koji je predsjednik SAD Džozef Bajden odobrio 11. marta, i rast povjerenja zbog vakcinacije u mnogim naprednim ekonomijama.

Georgijeva je konstatovala da su državne vlasti širom svijeta preduzele vanredne mjere u proteklih godinu dana, uključujući ukupno 16.000 milijardi dolara pomoći i masovno ubacivanje svježeg novca preko centralnih banaka.

Bez tog brzog odgovora, prošlogodišnji privredni pad bio bi triput gori, procijenila je Georgieva.

Međutim, ona je upozorila da se izgledi privrede svijeta "opasno razilaze" jer se oporavljaju različitom brzinom koju daju dvije glavne privrede - SAD i Kine, dok druge zemlje zaostaju.

Georgijeva je rekla da je u svijetu "izuzetno velika neizvjesnost" zbog pojave novih sojeva virusa koji usporavaju i privredni rast posebno u Evropi i Latinskoj Americi.

Ekonomisti predviđaju da bi privreda SAD mogla da ove godine poraste za šest do sedam odsto, što bi bilo najviše još od 1984. godine.

Ali, Georgijeva smatra da bi snažan rast u SAD mogao da izazove podjednako povećanje kamata, a time i značajan odliv kapitala iz zemalja u razvoju ka SAD.

Rekla je da zemlje u razvoju i zemlje sa niskim prihodima ionako imaju ograničene snage u borbi protiv krize i da su veoma pogođenje padom prometa turizma i drugih sektora teško narušenih pandemijom.

Georgijeva je najavila da će ključna tema proljećnih sastanaka MMF-a i Svjetske banke koji se održavaju sljedeće nedjelje biti suzbijanje pandemije, o čemu će oni razgovarati i s ministrima finansija Grupe 20 glavnih industrijskih zemalja svijeta.

Ona je rekla da MMF procjenjuje da brži napredak u okončanju zdravstvene krize može dodati skoro 9.000 milijardi dolara svjetskom BDP-u do 2025. godine.

"S obzirom na različitu brzinu oporavka, razborito je pažljivo pratiti finansijski rizik, uključujući naduvane procjene", rekla je ona i naglasila da "glavne centralne banke moraju pažljivo da saopšte svoje planove politike da bi spriječile prekomjernu finansijsku nestabilnost".

Bonus video: