Šta se krije iza veza Izraela i zemalja Zaliva: Ofanziva protiv Irana?

SAD, bliski saveznik Izraela će 5. novembra pojačati sankcije prema Islamskoj Republici Iranu, zakletom neprijatelju Izraela
60 pregleda 3 komentar(a)
Benjamin Netanjahu, sultan Kabus bin Said, Foto: Reuters
Benjamin Netanjahu, sultan Kabus bin Said, Foto: Reuters
Ažurirano: 31.10.2018. 11:56h

Veze Izraela sa zemljama Zaliva kojima se izraelski premijer Benjamin Netanjahu dugo hvalio odjednom su postale vidljive, kada je on proteklog vikenda posjetio Oman.

Potom je ministarka sporta Miri Regev obišla Veliku džamiju šeika Zajeda u Abu Dabiju tokom međunarodnog nadmetanja u džudou, gdje je dva puta izvođena izraelska himna “Hatikva” (Nada), kada su izraelski džudisti osvojili zlato.

Naredne nedjelje i izraelski ministar trasnporta Jisrael Kac koji je zadužen i za obavještajne službe posjetiće Oman da promiviše uspostavljanje željezničkog saobraćaja između jevrejske države i zemalja Zaliva.

Analitičari navode da je diplomatska ofanziva smišljena kako bi se Izrael suprotstavio Iranu i napredovao u normalizaciji odnosa s tim zemljama s kojima nema diplomatske veze, navodi Frans pres.

U međuvremenu će SAD, bliski saveznik Izraela, 5. novembra pojačati sankcije prema Islamskoj Republici Iranu, zakletom neprijatelju Izraela.

Netanjahu je prvi izraelski lider koji je posjetio Oman, američkog saveznika, ranije posrednika u pregovorima između SAD i Irana, poslije više od dvije decenije, navodi Asošiejted pres.

On se u Muskatu sastao a dugogodišnjim omanskim liderom sultanom Kabusom bin Saidom i potom ocijenio na sjednici svoje vlade u nedjelju da su “razgovori bili važni za državu Izrael i za izraelsku bezbjednost”, najavivši da će ih biti više.

Za to vrijeme ministarka sporta, poznata po čvrstorukaškim stavovima u Izraelu, je bila u Abu Dabiju, gdje je ministar za komunikacije Ajub Kara, prethodno učestvovao na bezbednosnoj konferenciji i govorio arapski.

Pokretačka snaga tih posjeta čini se da je zajednička briga zbog Irana, koji Izrael i mnoge zemlje Zaliva smatraju destabilišućom snagom, koja se miješa u sukobe i podržava njihove rivale širom regiona.

Posjete takođe omogućavaju tim arapskim zemljama da se približe SAD, navodi AP.

Američki predsjednik Donald Tramp obećao je još davno "Sporazum vijeka" za mir na Blsikom istoku, a uloga Saudijske Arabije kao uticajnog posrednika dovedena je u pitanje nakon nedavnog ubistva saudijskog novinara u konzulatu te zemlje u Istanbulu.

Ipak posjete Netnjahua i ministara iz njegove konzervativne partije Likud, iako predstvljaju veliki podsticaj za njega u domaćoj javnosti, ne znače da će arapske zemlje odmah prihvatiti jevrejsku državu.

Izraelsko -palestinski sukob je i dalje veoma osjetljivo pitanje u arpskoj javnosti i odnosi će po svoj prilci ostati ograničeni bez mirovnog sporazuma.

Izrael je do sada sklopio mirovni sporazum sa samo dva arapska susjeda, Egiptom 1979. i Jordanom 1994.

Mirovni pregovori sa Palestincima su zamrznuti još od 2014. godine, a od kraja marta u masovnim palestinskim protestima protiv izraelske i egipatske blokade izraelski vojnici su ubili više od 160 Palestinaca.

Palestinski predsjednik Mahmud Abas prekinuo je veze s Bijelom kućom otkako je Tramp u decembru priznao Jerusalim kao glavni grad Izraela i u maju tamo preselio ambasadu.

Palestinci misle da Tramp nastoji da dobije podršku Saudijske Arabije i drugih zemalja Zaliva kako bi izvršio pritisak na Palestince da prihvate njegov plan koji oni unaprijed obacuju.

Ipak poslije Netanjahuove posjete Omanu Abasova partija Fatah nije direktno osudila tu zemlju, već izraelske napore da normalizuje odnose s arapskim zemljama prije postizanja mirovnog sporazuma s Palestincima.

Bonus video: