Si: Putin stari prijatelj; Putin: Pokušaji SAD da stvori unipolarni svijet neće uspjeti

"Suočavajući se sa promjenama u svijetu, Kina je spremna da sarađuje sa Rusijom kako bi odigrala vodeću ulogu u demonstriranju odgovornosti velikih sila, i da unese stabilnost i pozitivnu energiju u svijet koji je u previranju," rekao je Si

6224 pregleda 3 komentar(a)
Putin i Si Đinping, Foto: Reuters
Putin i Si Đinping, Foto: Reuters

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da razumije da Si Đinping ima pitanja i zabrinutosti u vezi sa situacijom u Ukrajini, ali je pohvalio kineskog lidera zbog, kako je rekao, "izbalansiranog" stava o sukobu.

Tokom ruske invazije na Ukrajinu poginulo je nekoliko desetina hiljada ljudi, a globalna ekonomija je gurnuta u nepoznate vode sa rastućim cijenama hrane i energije usred najveće konfrontacije Moskve sa Zapadom od Hladnog rata.

Na njihovom prvom susretu licem u lice od rata, Si je Putina nazvao svojim "starim prijateljem" nakon što je ruski predsjednik rekao da pokušaji Sjedinjenih Američkih Država da stvore unipolarni svijet neće uspjeti, piše Radio Slobodna Evropa.

"Veoma cijenimo uravnoteženu poziciju naših kineskih prijatelja kada je riječ o ukrajinskoj krizi", rekao je Putin Siju.

"Razumijemo vaša pitanja i zabrinutost u vezi sa tim. Tokom današnjeg sastanka, naravno, objasnićemo naš stav," istakao je ruski predsjednik.

Prve Putinove izjave o kineskoj zabrinutosti zbog rata dolaze samo nekoliko dana nakon munjevitog poraza njegovih snaga u sjeveroistočnoj Ukrajini.

Kina se uzdržala da osudi operaciju Rusije protiv Ukrajine ili da je nazove „invazijom“ u skladu sa linijom Kremlja, koji rat opisuje kao „specijalnu vojnu operaciju“.

Posljednji put kada su se Si i Putin sastali lično, samo nekoliko nedjelja prije nego što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu 24. februara, oni su proglasili partnerstvo bez granica i dogovorili se da će više sarađivati protiv Zapada.

Ipak, Peking je uznemiren uticajem rata u Ukrajini na globalnu ekonomiju i pazio je da ne pruži materijalnu podršku Rusiji koja bi mogla da izazove sankcije Zapada kineskoj ekonomiji.

Partnerstvo Si-Putin se smatra jednim od najznačajnijih u geopolitičkom razvoju nakon spektakularnog uspona Kine u posljednjih 40 godina.

Nekada lider u globalnoj komunističkoj hijerarhiji, Rusija je nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. sada mlađi partner Kine za koju se predviđa da će prestići Sjedinjene Države kao najveća svjetska ekonomija u narednoj deceniji.

Si, sin komunističkog revolucionara koji je javno hvalio dragulje ruske književnosti, i Putin, koji je odrastao u Lenjingradu, sada Sankt Peterburgu, i formirao se u KGB-u iz sovjetskog doba, kažu da njihovi odnosi nikada nisu bili bolji.

Skoro sedam mjeseci rata u Ukrajini opteretilo je ekonomsku i vojnu moć Rusije, iako Putin kaže da se njegova zemlja okreće ka Aziji jer je, kako kaže, Zapad u opadanju.

Iako su Rusija i Kina u prošlosti bile rivali i vodile ratove, Putin i Si dijele pogled na svijet koji Zapad vidi kao dekadentan i u opadanju, baš kao što Kina osporava prevlast Sjedinjenih Država.

Si je rekao da će Kina sarađivati sa Rusijom.

"Suočavajući se sa promjenama u svijetu, Kina je spremna da sarađuje sa Rusijom kako bi odigrala vodeću ulogu u demonstriranju odgovornosti velikih sila, i da unese stabilnost i pozitivnu energiju u svijet koji je u previranju," rekao je Si Putinu.

Putin je eksplicitno podržao Kinu oko Tajvana.

Kina je održala vojne vježbe blokirajući Tajvan nakon što je predsjedavajuća Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi posjetila ostrvo prošlog mjeseca. Tajvanska vlada snažno odbacuje pretenzije Kine na suverenitet.

"Namjeravamo da se čvrsto držimo principa 'Jedne Kine'", rekao je Putin.

"Osuđujemo provokacije Sjedinjenih Država i njihovih satelita u Tajvanskom moreuzu," dodao je.

Putin i Si su se sreli tokom samita Šangajske organizacije za saradnju u Samarkandu, prijestonici Uzbekistana.

Indijski premijer Narendra Modi takođe stiže u četvrtak, iako nema naznaka da će se odvojeno sastati sa Sijem ili Putinom.

Kinesko-indijski odnosi su zategnuti zbog sukoba između vojnika sa dvije strane u sporu oko granice u udaljenoj oblasti Himalaja.

Ostale članice Šangajske organizacije su Kazahstan, Kirgistan, Pakistan i Tadžikistan. Među posmatračima su Iran i Avganistan.

Kineski lider promoviše "Globalnu bezbjednosnu inicijativu" najavljenu u aprilu nakon što su Vašington, Japan, Australija i Indija formirali "Quad" kao odgovor na agresivnu spoljnu politiku Pekinga. Američki zvaničnici ističu da su izjave Si Đinpinga na tragu ruskih argumenata za invaziju na Ukrajinu.

Ovaj region je dio kineske inicijative "Pojas i put" vrijedne više milijardi dolara za proširenje trgovine izgradnjom luka, željeznice i druge infrastrukture u nizu desetina zemalja od južnog Pacifika preko Azije do Bliskog istoka, Evrope i Afrike.

Kineski ekonomski prodori u Centralnu Aziju izazvali su nelagodu u Rusiji, koja vidi region kao svoju sferu uticaja. Kazahstan i njegovi susjedi pokušavaju da privuku kineske investicije, a da ne uznemire Moskvu.

Si je u srijedu boravio u jednodnevnoj posjeti Kazahstanu na putu za Uzbekistan.

Papa Franja je bio u Kazahstanu u isto vrijeme kada i Si, ali se nisu sreli.

Bonus video: