Sudan: Zaraćene strane dozvolile pristup humanitarnoj pomoći, nastavljaju se pregovori za privremeno primirje

Pregovori će biti nastavljeni da se postigne novo privremeno primirje koje će omogućiti dostavu pomoći, a na stolu je predlog da se zaustave borbe deset dana, rekla je američka zvaničnica koja nije željela da joj se navede ime

3124 pregleda 0 komentar(a)
Sa potpisivanja, Foto: Reuters
Sa potpisivanja, Foto: Reuters

Zaraćene strane u Sudanu potpisale su sinoć sporazum kojim se dozvoljava pristup humanitarnoj pomoći, a pregovori će biti nastavljeni oko postizanja privremenog primirja, javili su američki zvaničnici.

Predstavnici vojske i paravojne grupe koji su u sukobu gotovo mjesec dana, potpisali su u Džedi u Saudijskoj Arabiji izjavu kojim se angažuju da štite civile u Sudanu, rekla je jedna američka zvaničnica koja je učestvovala u razgovorima.

Poslije šest dana pregovora izaslanici vojske generala Abdela Fataha al Burhana i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) generala Mohameda Hamdanea Dagloa potpisali su "deklaraciju iz Džede za zaštitu civila u Sudanu".

Dvije strane su se obavezale da će dozvoliti ulazak humanitarne pomoći, odobriti ponovno uspostavljanje struje, vode i drugih osnovnih usluga, povući bezbednosne snage iz bolnica i organizovati "dostojnu sahranu" umrlim.

Pregovori će biti nastavljeni da se postigne novo privremeno primirje koje će omogućiti dostavu pomoći, a na stolu je predlog da se zaustave borbe deset dana, rekla je američka zvaničnica koja nije željela da joj se navede ime.

"Ne radi se o prekidu vatre. Radi se o uviđanju svojih obaveza prema međunarodnom humanitarnom pravu" posebno kada je reč o civilima, dodala je ona.

Vašington se nada da će potpisivanjem ovog sporazuma biti stvorena "dinamika" koja može da dovede do dostave pomoći, rekla je ona, ali zaključila da vojska i paravojna grupa "još nisu dotle stigli".

Sukobi u Sudanu izbili su 15. aprila između sudanske vojske i paravojnih jedinica koje predvode dva rivalska generala. U nasilju do sada je poginulo više od 600 ljudi, uključujući civile, a nekoliko stotina hiljada je raseljeno ili pobjeglo u susjedne zemlje.

Bonus video: