VIDEO Rudari iz kancelarije: Pametne tehnologije transformišu rudnike u Kini

U prošlosti, Juan je morao da obavlja svoj posao usred bučnih mašina i veoma prašnjavog okruženja radeći pod zemljom. "Nekada je to bio težak posao i fizički i psihički", prisjeća se Juan

28759 pregleda 1 komentar(a)
Rudar u Kini iz kancelarije vrši iskopavanje, Foto: Printscreen YouTube
Rudar u Kini iz kancelarije vrši iskopavanje, Foto: Printscreen YouTube

Kada je rudarstvo u pitanju, mnogi ga smatraju prljavom, radno intenzivnom i opasnom industrijom. Ali situacija je sasvim drugačija u Huangšiju, industrijskom gradu u centralnoj Kini, pošto se rudarstvo ovdje oslanja na mašine bez posade, tehnologije daljinskog nadzora i inteligentne sisteme koordinacije.

Odjeven u plavo odijelo i bijelu majicu, Juan Đianđun, rudar iz rudnika gvožđa Daje, sjedi ispred kompjutera u prostranom komandnom centru. Oči su mu prikovane za ekrane koji prikazuju žive slike podzemnih rudarskih mašina i podatke u realnom vremenu sa senzora postavljenih unutar rudnika i na alatima.

U prošlosti, Juan je morao da obavlja svoj posao usred bučnih mašina i veoma prašnjavog okruženja radeći pod zemljom. "Nekada je to bio težak posao i fizički i psihički", prisjeća se Juan.

Kako piše Sinhua, uslovi su počeli da se mijenjaju nabolje 2021. godine. Nakon obuke, kopač uglja koji je u srednjim četrdesetim, nastavio je karijeru kao "bijeli okovratnik". Sada su tu daljinski kontrolisane mašine za prikupljanje minerala kojima se upravlja iz kancelarijskog okruženja.

Upotreba inteligentnih tehnologija omogućila je rudniku da smanji broj ljudi koji rade pod zemljom uz povećanje nivoa proizvodnje. Efikasnost rada je povećana za više od 50 odsto, rekao je Tang Sjang, šef inteligentnog kontrolnog centra u rudniku gvožđa.

Smješten u gradu Huangši u provinciji Hubej, rudnik gvožđa Daje udaljen je samo desetak kilometara od reke Jangce. Nekada je to bio najveći površinski rudnik u Aziji. Usta njegove rudarske jame velika su kao 150 standardnih fudbalskih terena, prostiru se na 1,08 miliona kvadratnih metara sa dubinom od 444 metra.

Od 1960-ih do 1980-ih, rudnik gvožđa Daje je doživio brz razvoj, sa više od 10.000 radnika koji su proizvodili preko pet miliona tona rude gvožđa godišnje.

Međutim, nakon decenija eksploatacije resursa, Huangši je 2009. godine naveden kao grad sa iscrpljenim resursima. Usred napora grada da revitalizuje rudarsku industriju, lokalne kompanije su takođe počele da istražuju načine za održivi rast.

Digitalna transformacija je jedna od mjera koje je usvojio rudnik gvožđa Daje, jer ima potencijal da pomogne u smanjenju troškova i poveća profit racionalizacijom radnih procesa i pružanjem boljeg uvida u podatke za donošenje strateških odluka.

Kina je pojačala nadzor nad bezbjednošću na radnom mjestu u rudarskoj industriji, a korišćenje naprednih tehnologija dio je takvih napora. Pokrajine bogate mineralima, kao što su Šansi i Šandong, takođe usvajaju pametne rudarske prakse.

Tehnička podrška je takođe smanjila intenzitet rada i poboljšala bezbjednost, omogućavajući sve većem broju rudara kao što je Juan da imaju bezbjednije i zdravije radno okruženje od prethodnih generacija.

"To je postao pristojan posao", rekao je Juan.

Bonus video: