IEA predviđa usporavanje potražnje za naftom u narednoj godini

OPEC i njegovi saveznici, zajedno poznati kao OPEC+, zalihe su počeli da ograničavaju krajem 2022.prošle godine, kako bi ojačali tržište

1226 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavila je da će rast potražnje za naftom u narednoj godini biti sporiji od prethodnih procjena.

IEA je kao razloge za tu prognozu navela slabe makroekonomske uslove, usporeni oporavak nakon pandemije i sve širu upotrebu električnih vozila.

"Rast potražnje za naftom u narednoj godini će usporiti na milion barela dnevno", navela je IEA u svom mjesečnom izvještaju o tržištu nafte u avgustu

To je 150 hiljada barela dnevno niže u odnosu na prethodnu prognozu, prenosi SEEbiz.

"Globalni ekonomski izgledi i dalje su izazovni, uprkos rastućim kamatnim stopama i strožim bankarskim kreditima koji pritiskaju kompanije, a koje već imaju teškoća s usporenom proizvodnjom i trgovinom", saopštila je IEA.

IEA je upozorila da bi globalne zalihe mogle naglo da padnu u ostatku ove godine, a to bi potencijalno još više podstaklo cijene.

U ovoj godini bi globalna potražnja za naftom trebalo da poraste 2,2 miliona barela dnevno, podstaknuta avio-saobraćajem u sezoni odmora, povećanim korišćenjem nafte pri proizvodnji električne energije i rastom kineskih aktivnosti u petrohemiji.

Ta je prognoza ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodnu procjenu IEA-e.

Procjenjuje se da će prosječna potražnja u ovoj godini iznositi 102,2 miliona barela dnevno, a Kina će biti zaslužna za više od 70 odsto rasta, uprkos zabrinutostima za ekonomsko zdravlje najveće svjetske naftne uvoznice.

Potražnja je u junu dostigla rekordnih 103 miliona barela dnevno. IEA je objavila da bi u avgustu moglo doći do nove najviše vrijednosti.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) je u svojoj mjesečnoj prognozi ponovila svoje procjene godišnje potražnje za naftom, očekujući rast od 2,25 miliona barela dnevno u narednoj godini, u odnosu na 2,44 miliona barela dnevno u ovoj godini.

Na strani ponude, proizvodnja je posljednjih mjeseci značajno usporila, zbog dobrovoljnih smanjenja iz Saudijske Arabije.

OPEC i njegovi saveznici, zajedno poznati kao OPEC+, zalihe su počeli da ograničavaju krajem 2022.prošle godine, kako bi ojačali tržište, a u junu su ograničenja zaliha produžili na narednu godinu.

"Ako se održe trenutni ciljevi OPEC+, zalihe nafte mogle bi u trećem tromjesečju da padnu 2,2 miliona barela dnevno i 1,2 miliona barela dnevno u četvrtom kvartalu, te potencijalno podstaknu još jedno povećanje cijena", zaključila je IEA.

Bonus video: