SAD oborile raketu ispaljenu iz Jemena na američki razarač u Crvenom moru

To je bio prvi napad na američki razarač od kada su Huti počeli da gađaju brodove u Crvenom moru za koje smatraju da su povezani sa Izraelom

5387 pregleda 3 komentar(a)
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Vojska SAD saopštila je sinoć da je oborila krstareću raketu ispaljenu na američki razarač u Crvenom moru iz zone Jemena pod kontrolom Huti pobunjenika.

"Krstareća protivbrodska raketa ispaljena je iz zona pod kontrolom Huti militanata koje podržava Iran u pravcu broda USS Labun", razarača koji djeluje na jugu Crvenog mora, navedeno je u saopštenju američke vojne komande za Bliski istok.

Kako se u saopštenju navodi, raketu je oborio američki lovac kod obale Hodeida, na zapadu Jemena. Dodaje se da nije bilo ranjenih niti je načinjena šteta.

To je bio prvi napad na američki razarač od kada su Huti počeli da gađaju brodove u Crvenom moru za koje smatraju da su povezani sa Izraelom, navodi agencija Frans pres.

Huti sprovode napade na brodove u znak solidarnosti sa Palestincima u Gazi gdje ratuju Izrael i palestinski islamistički pokret Hamas. Taj pokret je počeo napade na izraelsku teritoriju 7. oktobra prošle godine.

Vašington je demantovao informacije objavljene u medijima pod kontrolom Huta da su juče sprovedeni novi američko-britanski udari na lučki jemenski grad Hodeidu.

"Danas nije bilo nikakvog udara američke strane ili koalicije", rekao je u nedelju američki zvaničnik koji nije želio da mu se navede ime.

Američke i britanske snage u petak su gađale ciljeve Hita širom Jemena, zbog njihovih napada na trgovačke brodove u Crvenom moru, što je pojačalo strahovanja o regionalnom širenju rata između Izraela i Hamasa.

Huti su tada ispalili najmanje jednu raketu koja nije pogodila ni jedan brod, navela je američka vojska.

U subotu je izveden još jedan američki udar na radarsku stanicu u Jemenu, navela je američka vojska.

Oko 12 odsto svjetske trgovine prolazi kroz Crveno more, ali od sredine novembra zbog napada Huta brojne pomorske kompanije izbjegavaju tu zonu, pa brodovi plove oko Afrike što dovodi do povećanja cijena transporta i dužeg roka isporuke.

Bonus video: