Vještačka inteligencija u izraelskoj vojsci i borba protiv Hamasa: "I slijepi vojnik je snajperista"

"Rat u Gazi donosi prilike za testiranje novih tehnologija na terenu", rekao je Avi Hason, generalni direktor Startup Nation Central, izraelskog tehnološkog "inkubatora"

4980 pregleda 1 komentar(a)
Izraelski vijnici u Gazi, Foto: Reuters
Izraelski vijnici u Gazi, Foto: Reuters

Izraelska vojska je u svojoj ofanzivi u Pojasu Gaze rasporedila novu vojnu tehnologiju zasnovanu na vještačkoj inteligenciji (AI) koju koristi da spriječi napade i napravi mapu ogromne mreže Hamasovih tunela - rekao je za AFP visoki izraelski vojni zvaničnik.

To je dobrodošlo za izraelsku tehnološku industriju koja trpi posljedice rata. U 2022. godini taj sektor je donosio 18 odsto BDP-a, ali otkako je rat počeo 7. oktobra, oko osam njene radne snage je mobilisano za borbu.

"Rat u Gazi donosi prilike za testiranje novih tehnologija na terenu", rekao je Avi Hason, generalni direktor Startup Nation Central, izraelskog tehnološkog "inkubatora".

"Na bojnom polju i u bolnicama prvi put su u ratu korišćene neke od tehnologija", rekao je on.

Decembra prošle godine više od 150 zemalja je podržalo rezoluciju UN kojom se identifikuju "ozbiljni izazovi i zabrinutosti" zbog novih vojnih tehnologija, uključujući "vještačku inteligenciju i autonomiju sistema oružja".

Kao i mnoge druge savremene sukobe, rat u Gazi je obilježilo širenje jeftinih dronova, što je olakšalo napade iz vazduha. Hamas je koristio mnoge, uključujući i 7. oktobra za bacanje eksploziva na jug Izraela čime je počeo rat.

Izrael, čiji sistem "Gvozdena kupola" presrijeće rakete i projektile, okrenuo se novoj tehnologiji: optički nišan sa AI, koji je napravio izraelski start-up Smart Shooter i postavljen na puške ili mitraljeze.

To "pomaže našim snagama da presreću dronove" jer "svakog običnog vojnika, čak i slijepog, čini snajperistom", rekao je visoki zvaničnik odbrane Izraela.

AI se koristi i za jedan od prioriteta izraelskog ratnog plana za "uništenje" Hamasa: sastavljanje mape bezbrojnih tunela u kojima se, po Izraelu, borci palestinskog pokreta kriju i drže taoce.

Podzemna mreža toliko je ogromna da joj je izraelska vojska nazvala nadimak "metro Gaze": najmanje 1.300 tunela dugačkih više od 500 kilometara - po nedavnoj studiji američke Vojne akademije u Vest Pointu.

Da bi napravio mapu, Izrael koristi automatizovane dronove opremljene vještačkom inteligencijom koji idu u podzemlje, uključujući model koji je napravio izraelski startup Robotican u robotu.

Prije rata, tehnologija nije omogućavala dronovima da rade pod zemljom zbog problema sa prenosom slike, dodao je on.

Rat je tako ojačao status Izraela kao svjetskog lidera u proizvodnji naprednih odbrambenih sistema.

"Volstrit Džornal" je prošlog mjeseca izvijestio da Sjedinjene Države, glavni saveznik Izraela koji mu svake godine daje milijarde dolara vojne pomoći, obučavaju svoje vojnike da obaraju dronove koristeći izraelsku Smart tehnologiju.

Bonus video: