Projekcije: Super utorak - Bajden i Tramp očekivano pobijedili; Izvjesna repriza predsjedničkih izbora iz 2020.

Niki Hejli, jedina Trampova protivkandidatkinja, pobijedila je u Vermontu, što predstavlja iznenađenje. To joj je bila tek druga pobjeda, pošto je prethodno trijumfovala u Vašingtonu

4400 pregleda 0 komentar(a)
Sa jednog glasačkog mjesta u San Francisku, Foto: Reuters
Sa jednog glasačkog mjesta u San Francisku, Foto: Reuters

Aktuelni predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, demokrata Džozef Bajden i republikanac Donald Tramp ostvarili su očekivane pobjede na stranačkim izborima u super utorak, pokazuju projekcije i gotovo je izvjesno da će njih dvojica, kao i prije četiri godine, ponovo odmjeriti snage u borbi za mjesto u Bijeloj kući.

Bajden je, prema projekcijama, trijumfovao ubjedljivo na demokratskim izborima u Vermontu, Ajovi, Virdžiniji, Sjevernoj Karolini, Tenesiju, Oklahomi, Masačusetsu, Mejnu, Arkanzasu, Alabami, Teksasu, Koloradu, Juti, Minesoti i Kaliforniji.

Tramp je pobijedio u Virdžiniji, Sjevernoj Karolini, Tenesiju, Oklahomi, Mejnu, Alabami, Masačusetsu, Arkanzasu, Teksasu, Koloradu, Minesoti i Kaliforniji.

Niki Hejli, jedina Trampova protivkandidatkinja, pobijedila je u Vermontu, što predstavlja iznenađenje. To joj je bila tek druga pobjeda, pošto je prethodno trijumfovala u Vašingtonu.

Jedini poraz u super utorak Bajden je doživeo na Američkoj Samoi, maloj teritoriji SAD u južnom Pacifiku, gdje ga je pobijedio Džejson Palmer sa 51 odsto prema 40, navodi AP. Palmer je investitor iz Baltimora. Ovo nije prvi put da je Američka Samoa zabilježila iznenađujuće rezultate na stranačkim izborima. Tokom demokratske trke 2020, to je bilo jedino glasanje na kojem je pobijedio milijarder Majkl Blumberg, bivši gradonačelnik Njujorka.

Ni Bajden ni Tramp nisu mogli danas da osvoje nominaciju. Međutim, pošto se bira više od trećine delegata koji će ovog ljeta glasati na stranačkim konvencijama. Bajden i Tramp su napravili ogroman korak ka osvajanju većine delegata i da, u narednih nekoliko nedjelja, osiguraju stranačku nominaciju na primarnim izborima.

Šta je rekao Bajden, a šta Tramp?

Predsjednik Bajden kaže da su milioni Amerikanaca danas "jasno čuli svoj glas" i sugeriše da glasovi u njegovu korist pokazuju da biračko tijelo želi "da se bori protiv ekstremnog plana Donalda Trampa da nas vrati unazad".

Bajden
Bajdenfoto: Reuters

On je istakao rezultate njegova administracija, uključujući poslove i plate, i upozorava da je nacija sada suočena sa "jasnim izborom" da li da nastavi u istom stilu ili da izabere svog rivala na takmičenju 2024.

Tramp je "usredsređen na sopstvenu osvetu i odmazdu", kaže Bajden, i želi da "otkine osnovne slobode poput mogućnosti da žene same donose odluke o zdravstvenoj zaštiti".

Pozvao je Amerikance da stanu u odbranu demokratije: "Svakom demokrati, republikancu i nezavisnom koji vjeruje u slobodnu i poštenu Ameriku - ovo je naš trenutak, ovo je naša borba. Zajedno ćemo pobijediti."

Tramp je u obraćanju okupljenima u ljetovalištu Mar-a-Lago rekao da je "ovo veličanstvena noć".

Tramp
Trampfoto: Reuters

"Ne zovu ga super utorak bez razloga. Ovo je velika i veličanstvena noć", rekao je bivši američki predsjednik komentarišući rezultate.

On tvrdi da su mu stručnjaci rekli da "nikada ništa nije bilo tako ubjedljivo" i da planira da inspiriše preokret zemlje.

Tramp je osudio Bajdenovu ekonomsku i spoljnu politiku, a posebno odnos prema imigraciji.

"Učinićemo Ameriku ponovo velikom, većom nego ikada ranije", poručio je on.

Hejli, koja je tvrdila da su i Bajden i Tramp prestari da bi se vratili u Bijelu kuću, provodila je izbornu noć gledajući rezultate u oblasti Čarlstona u Južnoj Karolini, gdje živi.

Hejli
Hejlifoto: Reuters

Predstavnici njene kampanje naveliki su da, iako nije organizovan nijedan zvanični događaj u izbornoj noći, da je raspoloženje "zabavno" u štabu.

Na drugoj strani, na Trampovom imanju Mar-a-Lagu održavana je velika pobjednička žurka na kojoj su se nalazili predjela, uključujući empanade i pečeni bri.

Tramp je do danas porazio Hejli na svakim primarnim izborima i stranačkim skupovima - kokusima do sada, iako je Hejli u nedjelju pobijedila u Vašingtonu, gdje je mala grupa od oko 2.000 republikanaca izašla da glasa u demokratama ubedljivo naklonjenoj prijestonici, i postala prva žena koja je ikada pobijedila na nekom takmičenju za republikansku predsjedničku nominaciju.

Nekoliko država koje su glasale u super utorak dodjeljuju sve svoje delegate na stranačkoj konvenciji pobjedniku pojedinačnih primarnih izbora, umjesto da proporcionalno dodijele glasove u skladu sa rezultatima glasanja, što značajno ide u prilog Trampu.

Tramp je pobijedio na predsjedničkim izborima 2016. ali je izgubio od Bajdena izbore 2020. Nacionalne ankete pokazuju da ima malu prednost u odnosu na Bajdena tačno osam mjeseci uoči predsjedničkih izbora 2024.

Proteklih dana, Hejli je obećala da će ostati u trci za republikansku nominaciju do super utorka, ali nije zakupila nove termine za emitovanje političkih oglasa na televiziji u državama u kojima će se održati naredni primarni izbori. Neki od njenih glavnih donatora prestali su da šalju novac za njenu kampanju pošto je nastavila da gubi izbore.

Dok Bajden nema konkurenciju na primarnim izborima, suočava se sa kritikama unutar stranke zbog podrške Izraelu u ratu protiv Hamasa u Gazi.

Bajden će takođe biti u centru pažnje u četvrtak uveče, kada drži svoj godišnji govor o stanju nacije pred Kongresom, koji uživo prenose nacionalne TV mreže.

Za šta se još glasalo u super utorak?

Pored predsjedničke trke, tokom super utorka birači u različitim državama su imali priliku da glasaju za druge funkcije.

Tako su u Sjevernoj Karolini glasači, demokrate i republikanci, odlučivali o stranačkim nominacijama za guvernera. Mark Robinson će biti kandidat republikanaca, dok će Džoš Stajn predstavljati demokrate.

U Teksasu, kongresmen Kolin Olred bi, prema projekacijama, trebalo da osvoji demokratsku nominaciju za izbore za Senat. To znači da će se on u novembru boriti protiv Teda Kruza, republikanskog senatora.

Olred je u utorak pobijedio senatora Rolanda Gutijereza i još sedam kandidata na stranačkim izborima u Demokratskoj partiji. Prelaskom praga od 50 odsto izbjegava automatski drugi krug stranačkih izbora u maju.

Kalifornijski demokrata Adam Šif plasirao se u drugi krug vanrednih izbora, koji će se održati u novembru, za završetak tekućeg mandata preminule senatorke Dajan Fajnstin, kao i za novi puni šestogodišnji mandat koji počinje 2025.

Bonus video: