Nešto poslije ponoći trećeg februara, Ilon Mask se pojavio na Iksu da objasni šta radi saveznim vlastima. Morao je da govori preko brbljanja svog četvorogodišnjeg sina, koji se takođe zove Iks. Birokratija, rekao je Mask, predstavlja “četvrtu granu vlasti” koja je “vjerovatno najmoćnija grana”. Zatim je prešao na Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID), koju je osudio kao ništa drugo do mehanizam za preusmjeravanje novca poreskih obveznika ka marksistima i kriminalcima. Tvrdio je da ima punu podršku Donalda Trampa i da je “gasi”, iako Kongres nalaže postojanje ove agencije. Kasnije je objavio da je proveo vikend “ubacujući USAID u mašinu za sjeckanje drveta”.
Čak i dok je Mask govorio, radnicima u sjedištu USAID-a u Vašingtonu saopšteno je da sjutradan ne dolaze na posao. Izgleda da je oko 600 zaposlenih agencije izgubilo pristup svojim nalozima elektronske pošte. To je uslijedilo nakon vikenda u kojem je veb sajt agencije nestao sa interneta, njen Iks nalog obrisan, a radnici iz Maskove nove vladine jedinice, Ministarstva vladine efikasnosti (DOGE), navodno su pokušali da uđu u agenciju i u početku su ih stariji službenici spriječili da preuzmu povjerljive podatke. Kasnije, trećeg februara, državni sekretar Marko Rubio objavio je da je postavljen za privremenog šefa agencije dok ona prolazi kroz “reorganizaciju”.
Gašenje USAID-a predstavlja najdramatičniji primjer onoga što izgleda kao Maskov plan za cijelu vladu. Ovaj pristup preuzet je iz njegovog poslovnog priručnika. Prije nešto više od dvije godine, Mask je preuzeo Tviter u haotičnoj transakciji vrijednoj 44 milijarde dolara. U roku od nekoliko mjeseci, smanjio je broj zaposlenih za oko četiri petine. Trećina osoblja je prihvatila otpremnine, dok su mnogi ostali otpušteni. Među njima su bili i visoki rukovodioci koji su odmah smijenjeni kako im dionice ne bi stekle punu vrijednost. Svaka odluka, poput one o tome koje Tviter naloge treba zabraniti, stavljena je direktno u Maskove ruke.
Sada pokušava da sprovede isti plan na više od dva miliona federalnih zaposlenih, u namjeri da smanji savezni budžet za bilion dolara, više od polovine svih diskrecionih troškova. Ovo je, kaže Donald Ketl sa Fakulteta javne politike Univerziteta Merilend, bez presedana. “Na skali od jedan do deset, ovo je oko 145. To je toliko van svih okvira”, kaže on. Ričard Nikson je bio posljednji američki predsjednik koji je vladao kao da zakoni zemlje ne važe za njega, ali “ovo je daleko iznad svega što je Nikson ikada pokušao”.
Prvi nagovještaji Maskove ozbiljnosti pojavili su se 28. januara, kada je više od dva miliona federalnih službenika primilo mejl od Kancelarije za upravljanje osobljem (OPM), koja je vladin ekvivalent odjeljenju za ljudske resurse. Poruka je nudila “odloženu ostavku”, a u naslovu je stajalo “raskrsnica na putu”, isti kao u mejlu poslatom zaposlenima u Tviteru kada ga je Mask preuzeo. Mnogi savezni službenici od tada su primili još dva mejla koja potvrđuju ponudu. Jedan je poslat kontrolorima letjenja manje od jednog dana nakon avionske nesreće u Vašingtonu, što je pokrenulo pitanja o nedostatku osoblja na nacionalnom aerodromu “Ronald Reagan” u Vašingtonu.
Ričard Nikson je bio posljednji američki predsjednik koji je vladao kao da zakoni zemlje ne važe za njega, ali ovo je daleko iznad svega što je Nikson ikada pokušao
DOGE je tehnički dio Američke digitalne službe, organizacije koju je stvorio Barak Obama kako bi širio upotrebu novih tehnologija u vladi. Ali DOGE izgleda kao potpuno nova struktura. Mnogi njegovi zaposleni su mlađi radnici koji su tek nedavno regrutovani iz Maskovih privatnih firmi. Njihova imena nisu javno objavljena. Međutim, časopis “Wired” identifikovao je šest inženjera koji sada rade za DOGE. Onaj koji je poslao mejl o gašenju USAID-a, Gevin Klajger, završio je srednju školu 2017. Najmlađi od njih, Edvard Koristin, ima 19 godina, njegovo relevantno radno iskustvo sastoji se od nekoliko mjeseci prakse u Neuralinku, Maskovoj firmi koja razvija implante za mozak. Na svom sada obrisanom LinkedIn profilu koristio je nadimak “Bigballs”.
Ovi inženjeri, a nije jasno koliko ih još ima, sada izgleda mogu da uđu u bilo koju vladinu zgradu. Navodno su donijeli kauče na razvlačenje u kancelariju OPM-a. Prema izvršnoj naredbi koju je Tramp potpisao prvog dana svog mandata, obećan im je “potpun i brz pristup svim neklasifikovanim podacima agencija, softverskim sistemima i IT sistemima”. Neki zaposleni u DOGE-u možda su čak dobili i privremene dozvole “Top Secret”, što bi im omogućilo pristup povjerljivim podacima.

Zaposleni u raznim agencijama prijavljuju da osoblje DOGE-a dolazi u njihove kancelarije, priključuju servere i sprovode “preglede koda”. Protekle nedjelje mnogi vladini sajtovi su nestali sa interneta, među kojima su i ključni, poput onog Zavoda za statistiku. Usluge poput veb-sajta za podnošenje zahtjeva za pasoš takođe su prestale da rade. Ovo može biti povezano sa čišćenjem svih materijala povezanih sa “DEIA”. Čini se da su operativci DOGE-a najviše zainteresovani za pristup kadrovskim dosijeima i što više informacija o tome šta zaposleni zapravo rade. Prema riječima jednog državnog službenika koje je osoblje DOGE-a intervjuisalo, jedno od pitanja bilo je: “Koje vaše kolege je najlakše zamijeniti?”
I ovdje, čini se, Mask primjenjuje lekcije iz preuzimanja Tvitera, gdje je mala grupa ljudi od povjerenja pročešljala zapise, poput Slack kanala i imejl naloga kompanije, kako bi odlučila koga će otpustiti. Međutim, federalna vlada je mnogo veća od Tvitera, koji je na vrhuncu imao samo 6.500 zaposlenih. A Mask se dotakao izuzetno osjetljivih djelova vlade. Dejvid Lebrik, visoki zvaničnik Ministarstva finansija, podnio je ostavku nakon sukoba sa DOGE zvaničnicima, objavljeno je 31. januara. Moguće je da su oni dobili pristup sistemu državnih plaćanja, koji isplaćuje državne obaveze i obavlja gotovo 90 odsto bankovnih transfera.
Mask je u objavi na Iksu sugerisao da ima direktnu kontrolu, tvrdeći da njegov tim “brzo obustavlja” vladine isplate dobavljačima. U ponoćnom obraćanju na svojoj mreži, tvrdio je da se veliki dio vladine potrošnje krade kroz dobrotvorne organizacije. Neki državni ugovarači, poput onih koji prevoze starije pacijente na medicinske preglede, već prijavljuju da očekivana plaćanja nisu stigla.
Da li je išta od ovoga legalno? Zakašnjelo imenovanje Rubija za vršioca dužnosti administratora USAID-a sugeriše priznanje da agencije koje je osnovao Kongres ne mogu biti jednostavno ukinute dekretom. U međuvremenu, zakoni o rukovanju vladinim podacima i dalje su na snazi. Malo je pravnih stručnjaka koji smatraju da je ponuda “odložene ostavke” legalna. Nik Bednar, sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Minesoti, ističe da postoje zakoni o otpremninama za savezne radnike, i da oni ograničavaju isplate na 25.000 dolara. Maskova ponuda za odloženu ostavku, takođe, bi mogla biti u suprotnosti sa zakonima koji imaju za cilj smanjenje rasipanja i korupcije, kaže Bednar. Radnici koji prihvate ponudu, čiji je rok bio 6. februar, “mogli bi ostati potpuno na cjedilu”, dodao je.
Podnose se tužbe, a nekolicina radnika pruža otpor prinudnom smanjenju broja zaposlenih. Međutim, protesti su primjetno ograničeni. Dok je kancelarija USAID-a u Vašingtonu bila zatvorena, nekoliko demonstranata se 3. febraura okupilo napolju. Jedna od njih, Kristina Draj, kazala je da je “potpisala ugovor da služi američkom narodu” i da je, uprkos dobijenom mejlu, ipak odlučila da ode u kancelariju. Uzela je nekoliko knjiga, kao i par omiljenih visokih potpetica. Ona je rekla da ne očekuje da će se ikada više vratiti. Ono što Mask radi je “čisto, očigledno nepoštovanje” važnog posla, kaže ona. Zasada, niko ga ne zaustavlja.
Prevod: A. Š.
Bonus video:
