Dugogodišnji neprijatelji Etiopija i Eritreja mogli bi se naći na putu ka ratu, upozorili su zvaničnici iz nemirne etiopske regije u središtu tenzija, što bi moglo dovesti do još jedne humanitarne katastrofe na Rogu Afrike, piše novinska agencija Rojters.
Direktni sukobi između dvije najveće afričke vojske značili bi kraj istorijskom pomirenju zbog kojeg je etiopski premijer Abij Ahmed dobio Nobelovu nagradu za mir 2019. godine, a mogli bi uvući i druge regionalne sile, smatraju analitičari.
Ovo bi takođe moglo izazvati još jednu krizu u regiji gdje su smanjenja pomoći otežala napore u pružanju pomoći milionima pogođenim unutrašnjim sukobima u Sudanu, Somaliji i Etiopiji.
„U svakom trenutku može izbiti rat između Etiopije i Eritreje“, napisao je general Tsadkan Gebretensae, potpredsjednik privremene administracije u etiopskoj regiji Tigraj, u magazinu "Africa Report" u ponedjeljak.
Građanski rat u Tigraju od 2020. do 2022. godine između Narodnooslobodilačkog fronta Tigraja (TPLF) i centralne vlade Etiopije odnio je stotine hiljada života.
Strahovi od novog sukoba povezani su s prošlogodišnjim raskolom unutar TPLF-a na frakciju koja sada upravlja Tigrajom uz podršku etiopske vlade i drugu frakciju koja se tome protivi.
U utorak je pobunjenička frakcija, koju je Tsadkan optužio da pokušava sklopiti savez s Eritrejom, preuzela kontrolu nad sjevernim gradom Adigratom.
Getačev Reda, šef privremene administracije Tigraja, zatražio je od vlade podršku u borbi protiv pobunjenika, koji negiraju bilo kakve veze s Eritrejom.
„Jasno je da postoji neprijateljstvo između Etiopije i Eritreje“, rekao je Getačev na konferenciji za novinare u ponedjeljak. „Bojim se da bi narod Tigraja ponovo mogao postati žrtva rata u koji ne vjeruje.“
„Bure baruta koja čeka iskru“
Etiopska savezna vlada nije komentarisala tenzije, dok je eritrejski ministar informisanja odbacio Tsadkanova upozorenja kao „ratnohuškačku psihozu“.
Međutim, prema britanskoj organizaciji "Human Rights Concern - Eritrea", Eritreja je sredinom februara naredila opštu vojnu mobilizaciju.
Etiopija je ovog mjeseca rasporedila trupe prema eritrejskoj granici, rekli su za Rojters dva diplomatska izvora i dva zvaničnika iz Tigraja, tražeći da ostanu anonimni zbog osjetljivosti situacije.
Rojters nije mogao nezavisno potvrditi ove informacije, a predstavnici vlada Eritreje i Etiopije nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Bivši američki i evropski izaslanici za regiju, Pejton Knopf i Aleksandar Rondos, smatraju da je rizik od novog rata realan.
„Pogoršanje političke i bezbjednosne situacije u Tigraju je bure baruta koja čeka iskru“, napisali su u eseju za američki "Foreign Policy" u srijedu.
Odnosi između Etiopije i Eritreje dugo su bili napeti.
Eritreja se otcijepila od Etiopije 1993. godine nakon 30-godišnje borbe za nezavisnost. Dvije zemlje su zatim vodile granični rat od 1998. do 2000. godine.
Formalno su ostale u ratnom stanju do 2018. godine, kada su Abij i eritrejski predsjednik Isaias Afverki postigli dogovor o normalizaciji odnosa. Eritrejske trupe su čak podržale etiopske snage u borbi protiv pobunjenika predvođenih TPLF-om tokom građanskog rata u Tigraju.
Međutim, isključenje Eritreje iz kasnijih mirovnih pregovora ponovo je zahladilo odnose.
Eritrejski zvaničnici su burno reagovali na Abijeve česte izjave od 2023. godine da kopnena Etiopija ima pravo na pristup moru, što neki analitičari tumače kao implicitnu prijetnju vojnom akcijom protiv Eritreje, koja se nalazi na obali Crvenog mora.
U oktobru prošle godine, Eritreja je, autoritarna i izolovana država, potpisala bezbjednosni pakt s Egiptom i Somalijom, što se široko tumači kao pokušaj suprotstavljanja mogućim ekspanzionističkim ambicijama Etiopije.
Bonus video:
