Sud naredio Trampovoj administraciji: Hiljade otpuštenih radnika u vladi SAD vrate na posao

Sudija Vilijam Elsup u San Francisku naredio je sekretarijatima za pitanja veterana, poljoprivredu, odbranu, nacionalne parkove kao i sekretarijatu finansija da odmah vrati na posao zaposlene koji su otpušteni 13. i 14. februara po nalogu Kancelarije za ljudske resurse (OPM) i vršioca dužnosti njenog direktora Čarlsa Ezela

3938 pregleda 4 komentar(a)
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS

Federalni sudija naredio je administraciji predsjednika Donalda Trampa da vrati na posao hiljade - ako ne i desetine hiljada - radnika na probnom radu koji su izgubili posao u okviru masovnih otpuštanja u različitim vladinim službama prošlog mjeseca, navodeći da je to naredila Kancelarija za ljudske resurse koja nije imala ovlašćenje.

Sudija Vilijam Elsup u San Francisku naredio je sekretarijatima za pitanja veterana, poljoprivredu, odbranu, nacionalne parkove kao i sekretarijatu finansija da odmah vrati na posao zaposlene koji su otpušteni 13. i 14. februara po nalogu Kancelarije za ljudske resurse (OPM) i vršioca dužnosti njenog direktora Čarlsa Ezela.

Sudija je naložio agencijama da u roku od sedam dana dostave spisak zaposlenih koji su na probnom radu i objašnjenje kako su sekretarijati postupili i da li su se povinovali tom nalogu u svakom pojedinačnom slučaju.

Sud je privremenu odluku o povratku radnika na posao donio poslije razmatranja tužbe koju je podnijela koalicija radničkih sindikata i organizacija, u vrijeme dok republikanska administracija nastoji da dramatično smanji obim federalne vlade.

“Masovna otpuštanja federalnih radnika nijesu samo napad na vladine agencije i njihovu sposobnost da funkcionišu već i direktan napad na javno zemljište, prirodu i divlji svijet, i vladavinu zakona", rekao je jedan od podnosilaca tužbe Erik Molvar iz organizacije "Western Watersheds Project".

Bijela kuća nije odmah odgovorila na poruke da prokomentariše odluku saveznog sudije.

Sudija je izrazio frustraciju zbog, kako je naveo, pokušaja vlade da zaobiđe zakone i propise kojima se reguliše smanjenje radne snage - što joj je inače dozvoljeno - otpuštanjem radnika na probnom radu koji nijesu dovoljno zaštićeni i ne mogu da ulože žalbu. Rekao je da je užasnut zbog toga što su neki ljudi dobili otkaz navodno zbog loših rezultata, iako su samo nekoliko mjeseci ranije dobili blistave ocjene svog rada.

“Tužan je dan kada naša vlada otpušta dobrog radnika i kaže da to radi na osnovu njegovog rada, za šta veoma dobro znaju da nije tačno" rekao je.

“To ne bi trebalo da se radi u našoj zemlji".

Vladini advokati kažu da su masovni otkazi legalni, pošto su pojedinačne agencije razmatrale i odlučivale koji zaposleni na probnom radu treba da nastave sa radom.

Slučaj u kome je odlučivao savezni sudija u San Francisku je samo jedna od više tužbi kojima se osporavaju masovna otpuštanja. Drugi sudija u Merilendu u srijedu je djelovao skeptično prema Trampovoj administraciji, na pretresu povodom tužbe koju je podnijelo više od 20 država. Sudija u prijestonici Vašingtonu, s druge strane, prošlog mjeseca je odbacio žalbu radničkih sindikata pozivajući se na zakon o zapošljavanju.

Procjenjuje se da u različitim federalnim agencijama ima oko 200.000 radnika na probnom radu. Među njima su novozaposleni, ali i radnici koji su nedavno unaprijeđeni.

Oko 15.000 njih radi u Kaliforniji, pružajući usluge u rasponu od sprečavanja požara do staranja o veteranima, prema tužbi koju je podnijela koalicija radničkih sindikata i neprofitnih organizacija koje zastupaju nacionalne parkove, veterane i mala preduzeća.

Podnosioci tužbe su naveli da su brojne agencije obavijestile radnike da je služba za ljudske resurse naredila da budu otpušteni i da se koristi isti imejl kojim se obavještava da su radnici opušteni zbog svog učinka na radnom mjestu.

Bonus video: