Uprkos kontramjerama i upozorenjima o urušavanju globalnog ekonomskog poretka, trgovinski partneri Sjedinjenih Država na raspolaganju imaju malo dobrih opcija u trgovinskom ratu sa predsjednikom Donaldom Trampom, osim da zatraže mir.
Pogođeni carinama od 10% do 50% na svoj izvoz u vodeću svjetsku ekonomsku silu, većina tih zemalja nema ni dovoljno sredstava za efikasan odgovor, niti političku volju da uđe u dugotrajan sukob, ocjenjuje agencija Rojters i dodaje da zbog toga velika većina trgovinskih partnera nije odmah uzvratila kontramjerama, već je izrazila spremnost da pregovara o kompromisu koji bi sačuvao obraz. Čak i među onima koji su uveli protivmjere, ostavljena su otvorena vrata za nastavak dijaloga.
Kina je juče najavila dodatne carine od 34% na američku robu, uzvrativši udarac Trampu i dodatno eskalirajući trgovinski rat koji je podstakao strah od recesije i izazvao globalni pad berzi, bez naznaka usporavanja. U sukobu dvije najveće svjetske ekonomije, Peking je, takođe, najavio ograničenja na izvoz određenih rijetkih zemnih metala, dok je Tramp uzvratio istom mjerom, obećavši da neće odstupiti od svoje politike.

Međutim, od Kine do Kanade, koja je odgovorila umjerenim mjerama, očekuje se da će većina zemalja prije ili kasnije sjesti za pregovarački sto, s obzirom na to koliko je američka potrošnja važna za globalnu ekonomiju. Prema podacima Svjetske banke, američka potrošnja je za dvije trećine veća od potrošnje u Evropskoj uniji.
Osim pregovora, vlade imaju ograničene opcije za zaštitu svog izvoznog sektora i šire ekonomije.
Među njima su povećanje državne pomoći ili uvođenje šireg ekonomskog stimulansa, Španija je u četvrtak najavila paket pomoći od 14 milijardi eura, kao i traženje alternativnih, povoljnijih trgovinskih partnera. Njemački zvaničnici razmatraju jačanje saradnje sa Meksikom, Kanadom i Indijom.
Međutim, za svijet koji je već duboko zadužen nakon godina pandemijskog stimulansa, biće teško obezbijediti sredstva za subvencije i druge oblike finansijske pomoći koji su potrebni da bi se izbjegla sniženja prognoza rasta, pad profita i otpuštanja.
Zemlje koje nemaju moć poput Kine mogle bi brže sjesti za pregovarački sto, ističe Rojters.
Indija, koja je pogođena carinom od 27%, već vodi pregovore i ne razmatra kontramjere, rekao je jedan vladin zvaničnik. Prije najnovijih carina, Indija je već učinila određene ustupke Vašingtonu, a spremna je da u prvoj fazi sporazuma smanji carine na više od polovine američkog uvoza u vrijednosti od 23 milijarde dolara, navode vladini izvori.
Tramp je juče izjavio da je imao “produktivni” telefonski razgovor sa vijetnamskim liderom To Lamom, tokom kojeg je Lam ponudio smanjenje carina na američki uvoz u Vijetnam. “Upravo sam imao veoma produktivan razgovor sa To Lamom, generalnim sekretarom Komunističke partije Vijetnama, koji mi je rekao da Vijetnam želi da smanji svoje carine na nulu ako bude postignut sporazum sa SAD”, napisao je Tramp na društvenoj mreži Truth Social. “Zahvalio sam mu se u ime naše zemlje i rekao da se radujem susretu u bliskoj budućnosti”.
Dok su evropske akcije zabilježile najveće nedjeljne gubitke u posljednjih nekoliko godina, evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič najavio je razgovore sa američkim zvaničnicima.
“Nećemo pucati naslijepo - želimo da damo pregovorima šansu da uspiju i da se postigne fer sporazum, na obostranu korist”, poručio je na društvenim mrežama.
Unutar Evropske unije postoje podjele oko toga kako najbolje odgovoriti na Trampove carine. Među zemljama koje su oprezne u vezi sa kontramjerama, ne želeći da dodatno zaoštravaju sukob sa SAD, nalaze se Irska, Italija, Poljska i skandinavske zemlje.
Francuski predsjednik Emanuel Makron predvodio je pritisak u četvrtak, pozvavši kompanije da zamrznu investicije u SAD.
Međutim, francuski ministar finansija Erik Lombar kasnije je upozorio na uzvraćanje istom mjerom kada je riječ o američkim carinama, navodeći da bi to moglo imati negativne posledice i za evropske potrošače.
Pad na svjetskim berzama
Sa druge strane svjetska tržišta su burno odreagovala na Trampove carine.
Investiciona banka J. P. Morgan saopštila je da sada vidi 60% vjerovatnoće da će globalna ekonomija ući u recesiju do kraja godine, što je porast u odnosu na ranijih 40%.
Trampove sveobuhvatne carine izbrisale su 2,4 biliona dolara iz vrijednosti američkih akcija, a na Vol stritu je juče, nakon što je Kina objavila kontramjere, zabilježen oštar pad. Pala je vrijednost akcija tehnoloških kompanija, a naročito su pogođene firme koje zavise od Kine i Tajvana za proizvodnju svojih uređaja.

“Ovo je ozbiljno i malo je vjerovatno da će se uskoro završiti, zbog čega su reakcije tržišta negativne”, rekao je Stefane Ekolo, strateg za tržišta i akcije u firmi “Tradition” iz Londona. “Investitori se plaše trgovinskog rata po principu ‘udarac za udarac’.”
Predsjednik američkih Federalnih rezervi Džerom Pauel izjavio je juče da su carine “veće nego što se očekivalo” i da povećavaju rizik od istovremeno veće inflacije i sporijeg ekonomskog rasta.
U unaprijed pripremljenom obraćanju, Pauel se nije direktno osvrnuo na pad američkih akcija, ali je priznao da se ista neizvjesnost koja pogađa investitore i rukovodioce kompanija odražava i na Federalne rezerve.
Nakon Pauelovog govora Tramp se oglasio na društvenoj mreži i pozvao predsjednika Federalnih rezervi da smanji kamatne stope, rekavši da je sada “savršen trenutak” za taj potez.
“Smanji kamatne stope Džerome i prestani da se igraš politike”, poručio je Tramp na mreži Truth Social.
Trampov tim je juče umanjio značaj tržišnih potresa, predstavljajući ih kao prilagođavanje koje će se dugoročno pokazati korisnim. Bijela kuća je ukazala na bolje od očekivanih podatke o zaposlenosti, nakon što je izvještaj Ministarstva rada pokazao da je američka ekonomija u martu dodala znatno više radnih mjesta nego što se predviđalo.
“Za sve one investitore koji dolaze u SAD i ulažu ogromne sume novca, moje politike se nikada neće promijeniti. Ovo je sjajno vrijeme da se obogatite - više nego ikada ranije!!!” poručio je Tramp u objavi na društvenim mrežama.
Nakon saopštenja Kine, Tramp je dodao: “Kina je odigrala pogrešno, u panici su, a to je jedina stvar koju ne mogu da priušte!”
U Japanu, jednom od najvećih trgovinskih partnera SAD, premijer Šigeru Išiba izjavio je da su carine izazvale “nacionalnu krizu”, pošto su akcije banaka zabilježila oštar pad na tokijskoj berzi.
Američki državni sekretar Marko Rubio je odbacio tvrdnje o ekonomskom kolapsu, rekavši novinarima da tržišta samo reaguju na promjene i da će se prilagoditi.
“Njihove ekonomije ne propadaju. Tržišta reaguju na dramatične promjene u globalnom poretku kada je riječ o trgovini”, rekao je na konferenciji za medije u Briselu. “Tržišta će se prilagoditi.”
Bonus video:
