Nekoliko mjeseci nakon početka mandata, predsjednik Sjedinjenih Država Donald Tramp sastao se juče u Rijadu sa vladarem Saudijske Arabije Mohamedom bin Salmanom na početku turneje po državama Persijskog zaliva u cilju unapređivanja odnosa sa arapskim svijetom. Tramp, kojeg na putovanju prate američki biznismeni uključujući Ilona Maska, danas će posjetiti Katar a sjutra će u Ujedinjenim Arapskim Emiratama predstaviti svoju viziju novog Bliskog istoka. Mediji primjećuju da je upadljiv izostanak posjete Izraelu tokom ove turneje američkog predsjednika.
Trampova odluka da zaobiđe Izrael pokrenula je pitanja o tome kakvo mjesto bliski saveznik zauzima u prioritetima Vašingtona, i potvrdila da je fokus administracije na investicijama, a ne na bezbjednosnim pitanjima na Bliskom istoku, ističe Rojters.
Izraelski zvaničnici pokušavaju da zadrže pozitivan stav povodom Trampove odluke, ali je očigledno da u Vašingtonu raste nezadovoljstvo zbog neuspjeha da se okonča rat u Gazi.
Izraelci su, prema izvorima CNN-a, pokušali da ispitaju mogućnost zaustavljanja u Jerusalimu ili Tel Avivu tokom Trampove posjete. Međutim, predsjednik SAD je prošle nedjelje ugasio i posljednju nadu kada je rekao da to ne planira.
“U nekom trenutku ćemo to učiniti”, rekao je Tramp. “Ali ne tokom ovog putovanja.”

Tramp bi možda pristao da uključi Izrael u svoj raspored da je mogao da predstavi neku vrstu pobjede, bilo da se radi o sporazumu o prekidu vatre u Gazi, planu za humanitarnu pomoć ili nečemu sličnom. Međutim, s obzirom na to da je Izrael spreman da proširi rat u Gazi, takvih rezultata nema. Čak ni oslobađanje taoca Edana Aleksandera u ponedjeljak ne uliva nadu u skori sveobuhvatni prekid vatre.
Netanjahu se ponosio time što je bio prvi svjetski lider koji je posjetio Trampa u njegovom drugom mandatu u februaru. Tokom svoje druge posjete, u aprilu, postao je i prvi lider koji je pokušao da započne pregovore o novom trgovinskom sporazumu, nakon što je Tramp najavio uvođenje tarifa na uvoz. Međutim, izraelski premijer je napustio Bijelu kuću bez trgovinskog sporazuma i s novom brigom: Trampovom iznenadnom najavom da će SAD započeti pregovore o novom nuklearnom sporazumu s Iranom.
Problem za Netanjahua je u tome što trenutno ima veoma malo uticaja u Vašingtonu, rekao je za CNN Alon Pinkas, bivši izraelski diplomata. “Netanjahu nema ništa što Tramp želi, što mu je potrebno ili što bi mogao da mu ponudi, za razliku od, recimo, Saudijaca, Kataraca ili Emirata”, kazao je Pinkas. Bogate arapske zemlje su obećale bilione dolara investicija u SAD, što Tramp može predstaviti kao pobjedu američke industrije.
Tokom jučerašnje Trampove posjete Rijadu, Saudijska Arabija se obavezala da uloži 600 milijardi dolara u SAD, a ulaganje uključuje, kako su SAD opisale, najveći ugovor o prodaji naoružanja između saveznika, vrijedan skoro 142 milijarde dolara. Saudijski prestolonasljednik Mohamed bin Salman kazao je da se nada da će investicije u SAD dostići bilion dolara.
“Zaista vjerujem da se mnogo dopadamo jedni drugima”, rekao je Tramp tokom sastanka Bin Salmanom, faktičkim vladarom Saudijske Arabije.
Tramp je, kako je prenio Rojters, saudijskog prestolonasljednika nazvao prijateljem i rekao da imaju dobar odnos, dodajući da će saudijske investicije pomoći u otvaranju radnih mjesta u SAD.
Sa druge strane, prethodnih nedjelja Tramp je preduzeo niz poteza zbog kojih je izraelski premijer izgledao kao frustrirani posmatrač. Tramp je započeo pregovore sa Iranom o njegovom nuklearnom programu koji ne isključuju mogućnost da Teheran zadrži određene civilne nuklearne kapacitete; pristao je na prekid vatre sa Hutima koji ne zaustavlja napade te jemenske grupe na Izrael; a prema izvještaju agencije Rojters, više ne zahtijeva ni da Saudijska Arabija normalizuje odnose sa Izraelom kao uslov za pokretanje saudijskog civilnog nuklearnog programa.
U nedjelju je Trampova administracija zaobišla Izrael kako bi sklopila dogovor sa Hamasom o oslobađanju Edana Aleksandera, posljednjeg poznatog živog američkog taoca u Gazi, a Tramp je to predstavio kao korak “ka okončanju ovog veoma brutalnog rata i povratku svih živih talaca i posmrtnih ostataka njihovim najmilijima.”
Izraelski zvaničnici sada su zabrinuti zbog toga kako bi se u nedjelji koju Tramp provodi sastajući se sa liderima Persijskog zaliva i primajući njihove počasti, liderima koji su svi redom bili kritični prema izraelskoj vojnoj ofanzivi u Gazi, moglo odraziti na njegov stav prema ratu i pregovore o prekidu vatre.
Tramp ide naprijed “kao buldožer” ka onome što želi, rekao je za CNN Dan Šapiro, bivši američki ambasador u Izraelu i viši saradnik Atlantskog savjeta i dodao da kada je u pitanju Izrael on želi napredak u sporazumu o prekidu vatre i oslobađanje talaca. Netanjahuova sklonost da odlaže donošenje važnih odluka, kao i njegova praksa stavljanja sopstvenog političkog opstanka ispred svega, djeluju kao faktori koji su doprinijeli spremnosti Bijele kuće da ne konsultuje Izrael oko ključnih odluka, rekao je on. “Očigledno je frustriran Netanjahuom - kao i svaki drugi predsjednik koji je radio sa njim”, rekao je.
U međuvremenu, Trampov čovjek u Jerusalimu, američki ambasador Majk Hakabi, pokušao je da umanji spekulacije o raskolu između dvojice lidera i izjavio da “u potpunosti očekuje” da će Tramp posjetiti Izrael ove godine.
“Nijedan predsjednik nikada nije mario toliko niti učinio toliko za državu Izrael kao predsjednik Tramp”, rekao je Hakabi za izraelski Kanal 13 u intervjuu emitovanom u subotu uveče. “A njegov odnos sa premijerom je, po mom mišljenju, izuzetan.”
Izraelci to vide drugačije.
Čak je list “Israel HaYom”, koji je naklonjen Trampu, ukazao na očigledni raskol sa Netanjahuom. Kolumnista Šaj Golden napisao je u autorskom tekstu tokom vikenda: “Stara izreka ‘Pazi šta želiš, možda ti se i ostvari’ savršeno opisuje zamku u koju je Netanjahu upao sa Trampom”.
Bonus video:
