Hoze Muhika, nekadašnji gerilac i kasnije predsjednik Urugvaja, koji je vozio staru Folksvagenovu bubu i sproveo progresivne reforme zbog kojih je postao poznat daleko izvan Južne Amerike, preminuo je u 89. godini.
Direktan u govoru, Muhika, mnogim Urugvajcima poznat po nadimku Pepe, predvodio je ljevičarsku vladu ove male poljoprivredne zemlje od 2010. do 2015. godine, nakon što je uvjerio birače da je njegova radikalna prošlost završena priča, podsjeća agencija Rojters.
“S dubokom tugom objavljujemo smrt našeg saborca Pepea Muhike”, napisao je predsjednik Jamandu Orsi na mreži X. “Hvala ti za sve što si nam dao i za tvoju duboku ljubav prema svom narodu.”

Kao predsjednik, Muhika je zauzeo tada pionirski liberalan stav po pitanjima građanskih sloboda. Potpisao je zakon kojim se dozvoljavaju istopolni brakovi i prekid trudnoće u ranoj fazi, te podržao predlog o legalizaciji prodaje marihuane. Rojters ističe da su mjere o istopolnim brakovima i abortusu predstavljale veliki zaokret za katoličku Latinsku Ameriku, dok je legalizacija marihuane u to vrijeme bila gotovo bez presedana na svjetskom nivou.
Regionalni lideri, uključujući ljevičarske predsjednike Brazila, Čilea i Meksika, izrazili su žaljenje zbog Muhikine smrti i odali mu priznanje.
“Branio je demokratiju kao malo ko. I nikada nije prestajao da se zalaže za socijalnu pravdu i okončanje svih nejednakosti”, rekao je predsednik Brazila Luis Injasio Lula da Silva. Dodao je da je Muhikina “veličina prevazilazila granice Urugvaja i njegov predsjednički mandat”.
Tokom predsjedničkog mandata, Muhika je odbio da se preseli u zvaničnu predsjedničku rezidenciju, odlučivši da ostane u svom skromnom domu, gdje je u predgrađu Montevidea održavao malu farmu cvijeća.
Izbjegavao je da oblači formalna odijela i kravate i bilo je uobičajeno vidjeti ga kako vozi svoju bubu ili ruča u gradskim restoranima gdje dolaze kancelarijski radnici.
U intervjuu za Rojters iz maja 2024, datom u kući s limenim krovom koju je dijelio sa suprugom, bivšom senatorkom Lucijom Topolanski, rekao je da i dalje posjeduje staru bubu i da je ona i dalje u “fenomenalnom” stanju.

Ipak, dodao je da mu je draže da vozi traktor, rekavši da je to “zabavnije od automobila” i da je to mjesto gde “imaš vremena da razmišljaš”.
Kritičari su osporavali Muhikino često odstupanje od protokola, dok su njegove direktne i povremeno grube izjave ponekad zahtijevale dodatna objašnjenja, pod pritiskom kako političkih protivnika, tako i saveznika.
Ali upravo su njegov prizemni stil i promišljanja o progresivnim temama pridobili simpatije mnogih Urugvajaca.
“Problem je što svijet vode starci koji su zaboravili kakvi su bili kad su bili mladi”, rekao je Muhika u intervjuu 2024. godine.
Sam Muhika imao je 74 godine kada je postao predsjednik. Izabran je sa 52% glasova, uprkos bojaznima dijela birača zbog njegovih godina i prošlosti kao jednog od vođa pobunjeničke grupe Tupamarosi tokom 1960-ih i 1970-ih.
“Problem je što svijet vode starci koji su zaboravili kakvi su bili kad su bili mladi”, rekao je Muhika u intervjuu 2024. godine
Lucija Topolanski bila je Muhikina dugogodišnja partnerka, još od dana kada su zajedno djelovali u Tupamarosima. Vjenčali su se 2005. godine, a ona je bila potpredsjednica od 2017. do 2020.
Nakon izlaska iz politike, ostali su politički aktivni - redovno su prisustvovali inauguracijama predsjednika Latinske Amerike i pružali ključnu podršku kandidatima u Urugvaju, uključujući i Orsija, koji je stupio na dužnost u martu 2025. godine.
Prema izvodu iz matične knjige rođenih Hozea Muhike je rođen 1935, mada je on tvrdio da je došlo do greške i da je zapravo rođen godinu ranije. Jednom je svoje odrastanje opisao kao “dostojanstveno siromaštvo”.
Muhikin otac je preminuo kada je imao 9 ili 10 godina, a kao dječak je pomagao majci da održava imanje na kojem su gajili cvijeće, kokoške i nekoliko krava.
U vrijeme kada je Muhika počeo da se interesuje za politiku, urugvajska ljevica bila je slaba i podijeljena, pa je političku karijeru započeo u progresivnom krilu Nacionalne stranke desnog centra. Kasnih 1960-ih pridružio se marksističkom gerilskom pokretu Tupamarosi, koji je pokušavao da oslabi konzervativnu urugvajsku vlast kroz pljačke, političke otmice i bombaške napade.
Muhika je kasnije rekao da nikada nije ubio nikoga, ali da je učestvovao u više nasilnih sukoba s policijom i vojskom, i da je jednom prilikom bio pogođen sa šest metaka.
Do trenutka kada je vojska izvršila puč 1973. godine, bezbjednosne snage Urugvaja su zadobile prevlast nad Tupamarosima. Uslijedila je 12-godišnja diktatura tokom koje je oko 200 ljudi oteto i ubijeno, dok su hiljade drugih bile zatvorene i mučene.
Muhika je skoro 15 godina proveo iza rešetaka, mnoge od njih u samici, gdje su mu jedino društvo bili mravi. Uspio je dvaput da pobjegne, jednom kopajući tunel do obližnje kuće. Kasnije je govorio da mu je “najveći porok” bilo pričanje sa samim sobom, aludirajući na godine provedene u izolaciji.
Kada je 1985. obnovljena demokratija u ovoj poljoprivrednoj zemlji sa oko 3 miliona stanovnika, Muhika je pušten na slobodu i vratio se u politiku i postepeno postao jedna od najistaknutijih figura urugvajske ljevice.
Bio je ministar poljoprivrede u vladi svog prethodnika, predsjednika Tabarea Vaskeza, iz koalicije lijevog centra, kojeg je kasnije naslijedio i obavljao predsjedničku funkciju od 2015. do 2020. godine.
Muhikina baza podrške bila je na ljevici, ali je održavao otvoren dijalog sa protivnicima iz centra i desnog centra, često ih pozivajući na tradicionalne roštilje u svom domu.
“Ne možemo se pretvarati da se slažemo u svemu. Moramo se složiti oko onoga što možemo, a ne oko onoga što bismo željeli”, govorio je.
Smatrao je da bi droge trebalo dekriminalizovati “pod strogom kontrolom države” i ozbiljno se pozabaviti zavisnošću.
“Ne zagovaram upotrebu droge. Ali ne mogu da zagovaram zabranu, jer sada imamo dva problema: zavisnost od droge, koja je bolest, i narko-trafiking, koji je još gori”, rekao je.
U penziji je ostao odlučni optimista.
“Želim da poručim svim mladima da je život lijep, ali se troši i padaš”, rekao je nakon dijagnoze raka.
“Stvar je u tome da svaki put kad padneš - ustaneš iznova. A ako postoji bijes, pretvori ga u nadu.”
Bonus video:
