Diplomatija laskanja i raskoši

Zalivske monarhije osvojile su Trampovu naklonost kraljevskim dočekom uz ceremonije, poklone i pažljivo uperene reflektore, dok kritičari upozoravaju na sukob interesa

15841 pregleda 2 komentar(a)
Tramp tokom posjete Abu Dabiju 16. maja, Foto: Rojters
Tramp tokom posjete Abu Dabiju 16. maja, Foto: Rojters

Povorke kamila i arapskih konja. Luksuzni avion ponuđen na poklon. Stotine muškaraca koji plešu uz bubnjeve i sablje ispred mermernih palata.

Raskošni prizori bogatstva i obožavanja dočekivali su američkog predsjednika Donalda Trampa na svakoj stanici njegove četvorodnevne turneje po Zalivu, koja je završena prošlog petka. Njegove posjete Saudijskoj Arabiji, Kataru i Ujedinjenim Arapskim Emiratima djelovale su kao da su posebno osmišljene za nekadašnjeg investitora u nekretnine koji je postao predsjednik - osobu podložnu laskanju, sklonu transakcionim pristupima u spoljnoj politici i privučenu ekstremnim bogatstvom.

Ukoliko su ovi raskošni dočeci imali za cilj da pridobiju Trampovu naklonost, moguće je da su u tome i uspjeli. I dok su zalivske države tokom njegove posjete najavljivale trilione dolara potencijalnih ulaganja u SAD, ni one nisu ostale praznih ruku.

U četvrtak su SAD pristale da sa UAE sarađuju na izgradnji ogromnog kampusa za vještačku inteligenciju u toj zalivskoj zemlji. U iznenadnom potezu u utorak, Tramp je pristao da ukine sankcije Siriji na zahtjev saudijskog prestolonasljednika Mohameda bin Salmana - uprkos savjetima nekih svojih saradnika koji su se protivili približavanju Siriji, čiji je novi predsjednik nekada bio komandant Al Kaide.

“Ah, šta sve radim za prijestolonasljednika”, uzviknuo je predsjednik oduševljeno pred okupljenima na investicionoj konferenciji u Rijadu, gdje je najavio ukidanje sankcija Siriji.

Analitičari smatraju da bi Trampova regionalna turneja mogla poslužiti kao model drugim zemljama domaćinima koje traže put do predsjednikovog srca. Način na koji je Tramp bio dočekan tokom cijele sedmice djelovao je kao globalno proširenje onoga što se redovno viđa u Vašingtonu, gdje članovi njegovog kabineta rado ističu Trampovu pronicljivost i viziju, te uspjehe administracije opisuju u superlativima.

“Odigrali su svoje karte vrlo vješto”, rekla je Laura Blumenfild, analitičarka za Bliski istok na Fakultetu međunarodnih studija Univerziteta Džon Hopkins u Vašingtonu. “Koreografija Trampove kraljevske turneje bila je impresivna.”

Ipak, Tramp je napustio Bliski istok, a da nije postigao ni prekid vatre ni obnavljanje humanitarne pomoći za Gazu. Demokrate i organizacije koje se bave nadzorom vlasti izrazile su zabrinutost da su Trampove odluke bile pod uticajem raskošnog spektakla, te postavile pitanje da li su njegove diplomatske inicijative možda iskorišćene i za unapređenje porodičnih poslovnih interesa na Arapskom poluostrvu.

“Djeluje kao da neki od ovih lidera vješto manipulišu Trampom koristeći raskošne ceremonijalne rituale,” rekao je Bret Bruen, bivši savjetnik za spoljnu politiku demokratskog predsjednika Baraka Obame i predsjednik konsultantske firme Global Situation Room. “Mnogo toga pokreće pitanje da li Tramp uzima lične nagrade ili zaista unapređuje interese SAD u regionu”, dodao je.

Tramp je napustio Bliski istok, a da nije postigao ni prekid vatre ni obnavljanje humanitarne pomoći za Gazu

Trampova administracija više puta je isticala da je posvećena transparentnosti i da poštuje sve zakone o etici kako bi se izbjegao sukob interesa. “Zemlje Bliskog istoka koriste sva sredstva jer je Amerika ponovo snažna”, rekao je portparol Bijele kuće Tejlor Rodžers. “Strani lideri znaju da je predsjednik Tramp najveći majstor pregovora, čija je politika mira kroz snagu obnovila dominaciju Amerike.”

Raskoš i ceremonijalni sjaj počeli su još prije nego što je Donald Tramp u utorak sletio u Saudijsku Arabiju, na prvu stanicu svoje turneje. Dok je njegov avion prilazio Rijadu, saudijski lovci F-15 pridružili su mu se u pratnji. Nakon što je predsjednik sišao niz tepih od lavande, njegova kolona vozila bila je sprovedena do Kraljevskog dvora putem kojim su s obje strane bili postrojeni jahači na arapskim konjima.

Tokom Trampove posjete Rijadu u njegovu čast su organizovane ritualne ceremonije
Tokom Trampove posjete Rijadu u njegovu čast su organizovane ritualne ceremonijefoto: Reuters

Ne želeći da zaostane, Katar je u srijedu, prilikom Trampovog dolaska u Dohu, obezbijedio sopstvenu pratnju lovaca za predsjednički avion. I dok su Saudijci angažovali konje, Katarci su u paradu uključili i kamile, kao i Tesla sajber kamionete, koji su stekli popularnost među nekim Trampovim pristalicama zbog povezanosti s izvršnim direktorom Tesle Ilonom Maskom, bliskim Trampovim savjetnikom. U obližnjoj luci njihao se tradicionalni katarski jedrenjak s jedrom na kojem se vijorila američka zastava.

U raskošnom kraljevskom dvoru Katara, Emirskom divanu, Tramp je oduševljeno komentarisao kvalitet mermera. Njegov lični stil izrazito naginje bijelom kamenu i zlatnim detaljima - elementima koji dominiraju njegovim imanjem Mar-a-Lago na Floridi, a koje je uveo i u Bijelu kuću otkako je preuzeo funkciju.

Emir je ranije Trampu ponudio luksuzni avion “boing 747-8” kao zamjenu za “Air Force One”, poklon koji je izazvao ustavna pitanja i etičke dileme, čak i među nekim republikancima. U četvrtak mu je uputio niz ličnih komplimenata, doduše više diplomatskog nego estetskog karaktera.

“Veoma smo uzbuđeni”, rekao je emir. “Znam da ste čovjek mira. Znam da želite da donesete mir ovom regionu”.

Tokom cijelog putovanja Tramp nije štedio komplimente. “Mnogo mi se sviđa. Previše mi se sviđa,” rekao je Tramp o Bin Salmanu, ne spominjući navodnu ulogu saudijskog prestolonasljednika u naređivanju ubistva saudijskog novinara Džamala Hašogija, koji je živio u SAD, 2018. godine. Bin Salman je negirao umiješanost u ubistvo, a administracija bivšeg predsjednika Džoa Bajdena utvrdila je da ima imunitet od tužbe koja je protiv njega podnijeta u Sjedinjenim Državama.

Predsjednika UAE Mohameda bin Zajeda al Nahjana, Tramp je kasnije tokom sedmice nazvao “veličanstvenim čovjekom”.

Po dolasku u Abu Dabi u četvrtak, na posljednjoj stanici turneje, Tramp je zajedno s prijestolonasljednikom Emirata obišao impozantnu i raskošnu Veliku džamiju šeika Zajeda. Tramp se divio njenoj ljepoti i onome što je nazvao “nevjerovatnom kulturom”.

U kraljevskoj palati Kasr al Vatan te večeri, šeik Mohamed mu je uručio završni poklon tokom posjete: Orden Zajeda. Barokna ogrlica od čistog zlata, najviše civilno odlikovanje u zemlji.

Prevod: N. B.

Bonus video: