Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da će Sjedinjene Države sankcionisati četvoro kubanskih pravosudnih zvaničnika zbog njihove uloge u pritvaranju političkog disidenta 2020. godine.
Za troje sudija i jednog tužioca, rekao je Rubio, biće zabranjen ulazak u SAD zbog onoga što je Vašington nazvao "teškim kršenjem ljudskih prava" u slučaju kubanskog disidenta Luisa Roblesa. On je uhapšen tokom protesta u glavnom gradu Havani u decembru 2020. godine dok je držao transparent na kojem je pisalo "Sloboda" i "Ne represiji".
Optužen za neposlušnost i neprijateljsku propagandu
Optužen je za "neposlušnost" i "neprijateljsku propagandu", prema izjavi njegove porodice i grupa za ljudska prava.
Rubio je u izjavi objavljenoj juče Roblesov pritvor nazvao "proizvoljnim". Kubanske sudije Gladis Marija Padron Kanals, Marija Elena Fornari Konde i Huan Sosa Orama te tužiteljka Janaisa Matos Legra nadzirali su slučaj i biće sankcionisani, rekao je Rubio, prenosi Hina.
"Sudije i tužioci koji su agenti režima, a ne nezavisnog pravosuđa, igraju ključnu ulogu u ovim proizvoljnim pritvorima i krivičnim gonjenima", rekao je Rubio i dodao kako su "oni odgovorni za lažne pravne procese koji nepravedno ciljaju, osuđuju i kažnjavaju pojedince zbog mirnog izražavanja i aktivizma".
"SAD podstiče proteste ili ih finansira"
Robles je pušten iz zatvora u januaru, među prvima od više od 500 zatvorenika koje je Kuba oslobodila ove godine, nakon dogovora administracije bivšeg predsjednika SAD Džoa Bajdena u kojem je posredovao Vatikan.
Iako kubanski ustav iz 2019. daje građanima pravo na protest, zakon koji preciznije definiše to pravo godinama je zastao u zakonodavstvu, ostavljajući one koji protestuju u pravnoj neizvjesnosti. Kubanska vlada, koja nije odmah reagovala na Rubiovu objavu, tvrdi da SAD podstiče proteste ili ih finansira u nastojanju da izazove nemire na ostrvu.
Bonus video:
