Evropska komisija zatražila je objašnjenje od Sjedinjenih Država nakon što je predsednik Donald Tramp juče preporučio uvođenje carine od 50% na robu iz Evropske unije od 1. juna, pri čemu neki evropski zvaničnici ovu prijetnju vide kao taktiku za pregovaranje.
Evropske berze su u petak oštro pale nakon što je Tramp pojačao prijetnje o uvođenju carina EU i tehnološkom gigantu “Eplu”, ponovo izazvavši strahove od štetnog globalnog trgovinskog rata.
Tramp je izjavio da preporučuje uvođenje direktne carine od 50% na robu iz EU od 1. juna, što bi dovelo do visokih nameta na luksuzne proizvode, farmaceutske artikle i drugu robu. Takođe je zaprijetio kompaniji “Epl” carinom od 25% na sve iPhone uređaje koji se prodaju, ali se ne proizvode u SAD.

“Sav optimizam u vezi sa trgovinskim sporazumima nestao je za nekoliko minuta, čak i sekundi”, rekao je Favad Razakzada, tržišni analitičar iz kompanije “City Index”.
Američki ministar finansija Skot Besent izjavio je za “Foks njuz” juče da se nada da će nova prijetnja “zapaliti vatru pod EU”, dodajući da su druge zemlje pregovarale sa Vašingtonom u dobroj vjeri.
“Evropska unija, koja je osnovana prvenstveno sa ciljem da iskoristi SAD u trgovinii, bila je veoma teška za saradnju”, napisao je Tramp na svojoj platformi Truth Social. “Naši razgovori sa njima ne vode nikuda!”
Holger Šmiding, glavni ekonomista banke Berenberg kazao je da se “sa Trampom nikad ne zna, ali da bi ovo bila velika eskalacija”. “EU bi morala da odgovori i to je nešto što bi zaista naškodilo i američkoj i evropskoj ekonomiji.”
Prijetnja carinama dolazi u trenutku kada su pregovori u zastoju, Vašington traži jednostrane ustupke od Brisela kako bi otvorio tržište za američke firme, dok EU nastoji da postigne sporazum u kojem bi obje strane imale koristi, kazali su za Rojters upućeni izvori.
Pojedini Trampovu prijetnju vide kao pregovaračku taktiku. “Tramp je carinu od 50% predstavio kao još jedan korak u aktuelnim trgovinskim pregovorima između EU i SAD, rekao je juče zamjenik ministra ekonomije Poljske Mihal Baranovski novinarima.
“Uvjeren sam da ćemo postići dobar dogovor. Ovo vidim kao još jedan korak u našim pregovorima koji će, iskreno se nadam, na kraju rezultirati dobrim sporazumom koji će biti uravnotežen i pošten za obje strane”, rekao je on.
Premijer Holandije Dik Šof izjavio je da će EU ostati na putu koji je izabrala. “Vidjeli smo da carine mogu ići gore-dolje tokom pregovora sa SAD”, rekao je novinarima u Hagu.
EU se već suočava sa američkim uvoznim carinama od 25% na čelik, aluminijum i automobile, kao i takozvanim “recipročnim” carinama od 10% na gotovo svu ostalu robu - namet koji bi trebalo da se poveća na 20% kada istekne Trampovo 90-dnevno odlaganje 8. jula.
Francuski ministar trgovine Loren Sen Marten izjavio je da nove Trampove prijetnje nimalo ne pomažu pregovorima. “Ostajemo na istom kursu: deeskalacija, ali smo spremni da odgovorimo”, napisao je na mreži X.
Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani rekao je za italijansku novinsku agenciju ANSA da cilj ostaje “nula za nulu” u pogledu carina.
Bonus video:
