SZO troši više na putovanja nego na borbu protiv side, tuberkuloze, malarije...

AP navodi da je generalna direktorka SZO Margaret Čan tokom nedavne posjete Gvineji odsjela u predsjedničkom apartmanu u hotelu "Palm Camayenne", čija je objavljena cijena 900 eura za noć
1 komentar(a)
Margaret Čan, Foto: Reuters
Margaret Čan, Foto: Reuters
Ažurirano: 21.05.2017. 11:22h

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) troši oko 200 miliona dolara godišnje na putovanja, mnogo više nego što daje za borbu protiv nekih od najvećih bolesti, uključujući sidu, tuberkulozu i malariju, pokazuju interna dokumenta u koje je Asošiejted pres imao uvid.

Agencija UN tražila je više novca za finansiranje svojih aktivnosti na rješavanju zdravstvenih kriza širom svijeta, dok se istovremeno bori da smanji sopstvene putne troškove.

Uprkos novim pravilima uvedenim u pokušaju da se smanji budžet za putovanja, visoki zvaničnici su se žalili da radnici UN krše pravila, kupujući na primjer avio-karte za biznis klasu ili rezervacijom soba u hotelima s pet zvjezdica.

SZO je prošle godine potrošio oko 71 milion dolara za sidu i hepatitis, a oko 61 milion za malariju. Za borbu protiv tuberkuloze potrošeno je 59 miliona dolara.

Neki zdravstveni programi ipak dobijaju znatno veća sredstva, pa je tako SZO trošio oko 450 miliona dolara godišnje za liječenje dječije paralize.

AP navodi da je generalna direktorka SZO Margaret Čan tokom nedavne posjete Gvineji odsjela u predsjedničkom apartmanu u hotelu "Palm Camayenne", čija je objavljena cijena 900 eura za noć.

SZO je odbio da kaže ko je platio račun, napomenuvši da hotelski smještaj nekada plaća zemlja domaćin.

Tokom epidemije ebole, Brus Ejlvarad, koji je rukovodio odgovorom na krizu, potrošio je, prema povjerljivoj analizi troškova, više od 370.000 dolara na putovanja, često putujući prvom klasom i helikopterom umjesto džipom.

U saopštenju dostavljenom američkoj agenciji, navodi se da priroda posla SZO često zahtijeva putovanja zaposlenih i da su troškovi prošle godine smanjeni za 14 odsto u odnosu na 2015, mada su tada bili veoma visoki zbog izbijanja epidemije ebole u zapadnoj Africi 2014.

SZO je od 2013. potrošio 803 miliona dolara na putovanja zaposlenih. Godišnji budžet SZO je oko dvije milijarde dolara.

U poređenju sa SZO, koji ima 7.000 zaposlenih, organizacija Doktori bez granica, sa oko 37.000 radnika, godišnje troši oko 43 miliona dolara godišnje, a UNICEF, gdje radi oko 13.000 ljudi, prošle godine je na putovanja potrošio 140 miliona dolara.

Bonus video: