SAD šalju najskuplji borbeni avion na Pacifik kao poruku Kini

Slanje ovih aviona, vrijednih 104 miliona dolara, pokazuje da je Vašington „posvećen odbrani Japana najmodernijom opremom koju SAD posjeduju“, rekla je za CNN predstavnica ekspeditivnih snaga američkog Marinskog korpusa u Japanu Kerolajn Fut
10 komentar(a)
F 35, Foto: Reuters
F 35, Foto: Reuters
Ažurirano: 15.01.2017. 11:46h

Sjedinjene Američke Države šalju na Pacifik najskuplji i jedan od najkontroverznijih oružanih sistema u svojoj istoriji – borbene avione „džoint strajk“ F-35, kako bi postali „temelj odbrane“ na tom području, a time šalju i jasnu poruku svojim sadašnjim i potencijalnim protivnicima u tom regionu.

Analitičari smatraju da je prisustvo te letjelice signal Sjevernoj Koreji i Kini.

Prvi od 16 takvih aviona Marinskog korpusa američke vojske poslat je ove nedjelje iz Arizone u Japan radi prvog prekomorskog raspoređivanja ovih nevidljivih letelica, navodi CNN.

Avioni će biti smješteni u vazduhoplovnoj bazi američkog Marinskog korupusa Ivakuni, nedaleko od Hirošime, na glavnom japanskom ostrvu Honšu.

Slanje ovih aviona, vrijednih 104 miliona dolara, pokazuje da je Vašington „posvećen odbrani Japana najmodernijom opremom koju SAD posjeduju“, rekla je za CNN predstavnica ekspeditivnih snaga američkog Marinskog korpusa u Japanu Kerolajn Fut.

„To će biti kamen-temeljac zajedničkih snaga sa više zadataka koje posjeduju unaprijeđenu fleksibilnost u obavljanju zadataka i efikasnost bez presedana za borbu i uništavanje i vazdušnih i kopnenih prijetnji“, istakla je Fut.

Američki marinci hvale svestranost F-35B, opisujući ga kao „jedinstvenu kombinaciju nevidljivosti, vrhunske radarske i senzorne tehnologije i sistema za elektronsko ratovanje, sa smrtonosnim sposobnostima lovca pete generacije, modernog bombardera i platformom vazdušne podrške u svim okolnostima i protiv svih prijetnji“.

F-35 se, takođe, prodaje i proizvodi se u savezničkim zemljama SAD širom sveta, uključujući Japan, koji je prvi takav avion dobio u decembru.

Ova letjelica je specifična po tome što može da poleće i sleće u vertikalnom položaju, pa može da operiše sa amfibijskih jurišnih brodova, a takođe zamjenjuje AV-8B „Harier“.

Marinski korpus tvrdi da je raspoređivanje F-35 u Japanu dio fokusiranja administracije odlazećeg američkog predsjednika Baraka Obame na Aziju i da nije vezano ni za kakvu trenutnu posebnu situaciju.

Analitičari, međutim, smatraju da je prisustvo te letjelice poruka sadašnjim i potencijalnim protivnicima SAD u tom regionu.

Karl Šuster, bivši operativni direktor Pacificke komande SAD, smatra da je to signal Sjevernoj Koreji i Kini, dok bezbjednosni analitičar Kori Volas kaže da SAD time signaliziraju prioritet koji daju savezu sa Japanom u ovom periodu pojačanih tenzija.

Tenzije između Japana i Kine porasle su prošle godine zbog previranja u vezi sa kontrolom nad ostrvom na koje i jedna i druga zemlja polaže pravo u Istočnom kineskom moru, podsjeća CNN.

Bonus video: