Dvije važne žene Južne Koreje sa novim liderom Sjeverne Koreje

Većini Južnokorejaca je prema sadašnjoj politici zabranjeno da idu na Sjever a Južna Koreja, koja je i dalje tehnički u ratu sa Sjeverom, neće slati zvaničnu delegaciju na Kimovu sahranu
0 komentar(a)
Ažurirano: 26.12.2011. 21:28h

Kim Džong Un, novi lider Sjeverne Koreje, sastao se danas sa privatnom delegacijom istaknutih Južnokorejaca, što je njegov prvi susret oči u oči sa nekim posjetiocem iz inostranstva od kada je preuzeo najvišu fukciju nakon smrti njegovog oca prošle nedjelje.

Bivša prva dama Južne Koreje Li Hi Ho (89) imala je kratak susret sa mladim Kimom da bi mu izrazila saučešće, izjavili su južnokorejski zvaničnici.

Seul tvrdi da je njena posjeta privatnog karaktera i da ne nosi nikakvu poruku od vlade.

Državni mediji predstavljaju Kim Džong Una kao lidera od kada mu je umro otac. List „Rodong Šinmun“ ga je predstavio kao šefa Centralnog komiteta Radničke partije, što znači da on sada kontroliše jedno od najviših državnih tijela za donošenje odluka.

List ga je prethodno nazivao „vrhovnim liderom“ oružanih snaga.

Južnokorejski ministar za ujedinjenje je saopštio da je susret gospođe Li i Kima trajao samo oko 10 minuta.

Druga delegacija, predvođena šeficom jednog od najvećih južnokorejskih kongolomerata koji investiraju u Sjever, takođe se sastala sa „velikim nasljednikom“.

Hjundai je predvodio napore ka stvaranju poslovnih veza sa Sjeverom a suprug gospođe Li, Kim Dae Džung, je kreator sada odbačene „sunčane politike“ prema Sjevernoj Koreji

BBC navodi da obje žene imaju jake veze sa Sjevernom Korejom.

Hjundai je predvodio napore ka stvaranju poslovnih veza sa Sjeverom a suprug gospođe Li, Kim Dae Džung, je kreator sada odbačene „sunčane politike“ prema Sjevernoj Koreji.

Veze između Sjevera i Juga su zamrznute od izbora konzervativnog južnokorejskog predsjednika Li Mjung Baka 2008, koji je zauzeo čvrst stav i pomoć susjedu uslovio odustajanjem Pjongjanga od nuklearnog programa.

Sjeverna Koreja je u nedjelju, u tipično oštroj poruci, naglasila da će odluka Juga da spriječi dolazak privatnih delegacija na Kimovu sahranu izazvati „nezamislivo katastrofalne posljedice“ po odnose dviju država

Sjeverna Koreja je u nedjelju, u tipično oštroj poruci, naglasila da će odluka Juga da spriječi dolazak privatnih delegacija na Kimovu sahranu izazvati „nezamislivo katastrofalne posljedice“ po odnose dviju država, prenio je „Njujork tajms”.

Ugledne gošće su izrazile saučešće u mauzoleju Kumsusan, gdje je izloženo tijelo pokojnog „dragog lidera“, saopštila je južnokorejska vlada. Kim se zahvalio posjetiocima iz Južne Koreje, objavila je sjevernokorejska zvanična agencija K.C.N.A. U poruci u knjigi gostiju, Li je napisala da se nada da će dvije Koreje ostvariti „što skorije ujedinjenje“ poštujući sporazum u kojem su njen suprug i Kim Džong Il obećali da će ohrabriti političko pomirenje i ekonomsku saradnju, objavio je „Njujork tajms“.

Li se sastala sa starijim Kimom 2000. na prvom samitu od kraja Korejskog rata 1953.

„Nadam se da će moja posjeta pomoći unapređenju odnosa na poluostrvu,“ rekla je novinarima prije nego što je prešla granicu.

„S obzirom na to je predsjednik Kim Džon Il poslao delegaciju u Seul kada je umro moj suprug 2009, vjerujem da imamo obavezu da izjavimo saučešće,“ rekla je.

Rojters je prenio da je ona u dvodnevnoj posjeti i da neće prisustvovati sjutrašnjoj sahrani.

Današnji susreti se ocjenjuju kao znak jačanja ugleda Kim Džong Una, najmlađeg sina pokojnog vođe. Vjeruje se da nije radio u vladi ili vojsci prije nego što ga je otac, koji je imao moždani udar 2008, istakao kao nasljednika prošle godine.

Japan traži da Kina pomogne u kontrolisanju Pjongjanga

Japanski premijer Jošihiko Noda okončao je danas posjetu Kini, od koje je zatražio veću saradnju u promovisanju stabilnosti u Sjevernoj Koreji. Tema prve zvanične Nodine posjete Pekingu od kada je preuzeo dužnost u septembru, inače bi bila bilateralna pitanja poput spora oko ostrva na koja pravo polažu obje države, ali je razvoj događaj u Sjevernoj Koreji promijenio fokus.

Noda – prvi strani zvaničnik koji se sastao sa kineskim liderima od Kimove smrti - naglasio je potrebu da se nastave šestostrani pregovori o sjevernokorejskom nuklearnom programu. Kina je glavni saveznik Pjongjanga koji se na nju oslanja u smislu diplomatske i ekonomske pomoći.

Noda je zatražio do Kine da im proslijede informacije o onome što saznaju o prenosu vlasti u Pjongjangu kako bi se odnosili prema novonastaloj situaciji „mirno i na odgovarajući način“.

Kineska državna agencija Sinhua je objavila da je kineski predsjedni Hu Đintao rekao Nodi da je u interesu svih strana da se održi stabilnost na Korejskom poluostrvu.

Galerija

Bonus video: