Egipat: Sud odložio odluku o ustavnoj komisiji

Ustavni sud Egipta odložio je danas "iz administrativnih razloga" donošenje odluke o legalnosti ustavotvorne komisije koja je sastavila sporni nacrt ustava, usvojen u skupštini kojom dominiraju islamisti
0 komentar(a)
Morsi, Egipat, Foto: Beta/AP
Morsi, Egipat, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 02.12.2012. 11:36h

Prije nego je odloženo donošenje odluke, na hiljade pristalica egipatskog predsjednika, islamiste Mohameda Morsija okupilo se jutros ispred Ustavnog suda u Kairu, sprječavajući sudije da uđu u zgradu. Demonstranti, mnogi umotani u ćebe i s plakatima podrške Morsiju, proveli su noć ispred zgrade, javile su agencije.

Očekuje se da će sudije Ustavnog suda Egipta donijeti odluku o zakonitosti ustavotvorne komisije, čime će sud direktno prekršiti odredbu predsjedničkog dekreta kojim se bilo kom sudskom tijelu zabranjuje da raspusti ovu komisiju.

U četvrtak, prošle nedjelje egipatska Ustavotvorna skupština prihvatila je nacrt novog ustava u kome se navodi da su principi šerijata temelji egipatskog zakonodavstva. Morsi je dao parlamentu rok do februara 2013. godine, da dovrši rad, ali su poslanici, većinom islamisti koji ga podržavaju, iznenadili naciju i odlučili o nacrtu ustava.

Morsi je sinoć raspisao referendum o nacrtu ustava za 15. decembar i u govoru preko nacionalne televizije pozvao Egipćane da iskoriste svoje demokratsko pravo, a pošto se više od 100.000 ljudi okupilo na skupovima širom Egipta u znak podrške predsjedniku i njegovom dekretu kojim je sebi dao veća ovlašćenja.

Dan ranije nekoliko desetina hiljada protivnika Morsija održalo je protest na kairskom trgu Tahrir da bi protestovali protiv dekreta o proširenju predsjedničkih ovlašćenja i brzog usvajanja nacrta ustava.

Nacrt ustava izaziva ozbiljnu zabrinutost u pogledu poštovanja ljudskih prava, uključujući vjerske slobode, navode opozicioni aktivisti. Ustav je postao centralno pitanje u najtežoj političkoj krizi kroz koju Egipat prolazi otkako je Morsi došao na čelo zemlje u junu, a koja je izazvana dekretom koji je ovaj islamistički predsjednik izdao 22. novembra, dodjeljujući sebi ogromna ovlašćenja i stavljajući sopstvene odluke izvan dometa pravnog preispitivanja.

Usvojeni nacrt sadrži istorijske promjene egipatskog sistema vladavine kao što je to da će predsjednik moći da bude biran u dva uzastopna mandata od po četiri godine, dok je svrgnuti predsjednik Hosni Mubarak bio na vlasti tri decenije.

Nacrt sadrži i članove koji se odnose na status islama, vojnu ulogu i ljudska prava u eri poslije Mubaraka.

Opozicija je zamjerila što se donošenje nacrta ustava "zbrzalo" i protivi se nekim odredbama o slobodama i pravima, dok se hrišćani protive zadržavanju "šerijatskih principa" kao glavne osnove zakonodavstva.

Bonus video: