Netanjahu: Palestinsko rukovodstvo zahtijeva državu bez Jevreja, to se zove etničko čišćenje

Ahmad Maždalani, savjetnik palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa, odbacio je Netanjahuovu izjavu, rekavši da je laž
10 komentar(a)
Benjamin Netanjahu, Foto: Reuters
Benjamin Netanjahu, Foto: Reuters
Ažurirano: 09.09.2016. 20:12h

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu odbacio je danas međunarodne kritike zbog širenja jevrejskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, izjednačivši ih s "etničkom čišćenjem” Jevreja i tvrdeći da naselja nisu prepreka za mir.

Na video snimku postavljenom na internetu on je rekao da je uvijek bio "zbunjen" tvrdnjama da je izgradnja jevrejskih naselja prepreka za mir”. Zbog tih naselja Izrael su kritikovale i SAD, najbliži saveznik te zemlje.

Na Zapadnoj obali, osvojenoj u šestodnevnom ratu 1967. godine, Palestinci žele da osnuju svoju nezavisnu državu koja će obuhvatiti i pojas Gaze, a istočni Jerusalim bio bi glavni grad.

Netanjahu je ukazao na izraelski arapsku manjinu, koja ima pravo glasa, rekavši da "niko ne bi ozbiljno shvatio tvrdnju da skoro dva miliona Arapa, koji žive u Izraelu, jesu prepreka za mir". Izraelski Arapi često se žale na diskriminaciju, posebno pri zapošljavanju.

"Ipak palestinsko rukovodstvo zapravo zahtijeva palestinsku državu s jednim preduslovom: Bez Jevreja. Postoji izraz za to: zove se etničko čišćenje. Još je sramnije da svijet ne nalazi da je to sramno. Otkada je netrpeljivost osnova za mir?" upitao je Netanjahu.

Ahmad Maždalani, savjetnik palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa, odbacio je Netanjahuovu izjavu, rekavši da je laž.

"To su smiješne tvrdnje. Netanjahu je taj koji sprovodi etničko čišćenje svaki dan u Jerusalimu i na palestinskim teritorijama, najavljujući nove stambene jedinice. Naselja su rat koji traje", rekao je Maždalani.

Izrael je osvojio Zapadnu obalu i istočni Jerusalim u šestodnevnom ratu 1967. godine, kada je osvojen i pojas Gaze. Ta zemlja tvrdi da su Jevreji tu živjeli vjekovima i da njihovo prisustvo ne podriva izglede za mir. Izraelski lideri takođe za neuspjele mirovne napore krive arapsko poricanje istorijske veze Jevreja sa zemljom. Na Zapadnoj obali podignuto je 120 jevrejskih naselja u kojima danas živi oko 400.000 ljudi. Oko 200.000 Jevreja živi u istočnom Jerusalimu koji je Izrael anektirao, što međunarodna zajednica nikada nije priznala.

Izrael tvrdi da će taj nepodijeljeni grad ostati vječna prijestonica Izraela. Palestinci i veći dio međunarodne zajednice smatraju jevrejska naselja na Zapadnoj obali nelegalnim. Palestinci zahtijevaju da se zaustavi izgradnja naselja prije svake obnove mirovnih pregovora. Rusija i druge zemlje pokušavaju da nagovore dvije strane da se vrate za pregovarački sto. Prethodni direktni mirovni pregovori, vođeni pod posredstvom SAD, doživjeli su krah prije više od dvije godine, djelimično i zbog širenja jevrejskih naselja.

Bonus video: