Posebna autobuska linija u Jerusalimu: Žene na zadnjem sjedištu

Izraelski ministar saobraćaja tek treba da odgovori na zahtjev, a ostaje nejasno da li će inicijativa biti usvojena
91 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 21.12.2011. 21:31h

Jedna grupa ultrakonzervativnih jevrejskih milionera razmatra da finansira privatnu autobusku liniju u Izraelu na kojoj bi bila uvedena stroga segregacija između muških i ženskih putnika, javio je jedan izraelski list.

Inicijativa je uslijedila nakon incidenta koji je šokirao javnost, kada je jedna sekularno nastrojena Izraelka odbila zahtjev jednog saputnika da sjedne pozadi uautobusu javnog prevoza na putu ka ultrakonzervativnom dijelu Jerusalima.

Predlaže se da budu uvedene posebne linije u haredskim naseljima u Jerusalimu - Ašdodu i Bet Šemešu, koje bi bile alternative gradskim prevoznicima koji insistiraju da segregacija na osnovu pola u njihovim autobusima mora biti dobrovoljna, javio je juče dnevni list „Jediot Aharonot“.

„Haredi ne posjeduju kompletnu državu“, kazao je glavni izraelski rabin Jona Macger. „Podržavam segregaciju, ali samo kada je ona dobrovoljna“.

Ministar saobraćaja tek treba da odgovori na zahtjev

Izraelski ministar saobraćaja tek treba da odgovori na zahtjev, a ostaje nejasno da li će inicijativa biti usvojena s obzirom da izraelski zakon protiv diskriminacije nalaže da svi korisnici javnih usluga moraju biti jednako tretirani, bez obzira na pol, vjeru ili etničko porijeklo.

Tanja Rosenblit

Jevrejka Tanja Rosenblit bila je bijesna kada se prošle nedjelje ukrcala na autobus u Ašdodu, a muškarac u crnini joj naredio da sjedne u zadnji dio vozila.

On nije želio da dopusti vozaču da zatvori vrata dok Resenblitova ne promijeni odluk, pa je pozvana i policija. Policajac je zamolio da ispuni zahtjev, ali je ona odbila i taj putnik je napustio autobus.

„Do juče sam bila ubijeđena da živim u slobodnoj zemlji"

„Do juče sam bila ubijeđena da živim u slobodnoj zemlji. Bila sam sigurna da su dostojanstvo i sloboda ljudi vrhovne vrijednosti u našem raznolikom društvu. Teško mi je da povjerujem da u 2011. ima muškaraca koji vjeruju da ne smiju da sjede iza žena“, napisala je ona na izraelskom sajtu Jnet, a prenio „Indipendent“.

Urednici izraelskog lista su brzo napravili paralele sa Rozom Parks, Afroamerikankom koja je 1955. odbila da sjedne u zadnji dio autobusa, što je bio čin prkosa koji je predstavljao odlučujući trenutak za pokret za ljudska prava.

Bonus video: