Špijunske službe nemoćne protiv Pjongjanga

Dok su Sjedinjene Države pozvale Sjevernu Koreju da krene „putem mira“, diplomate i komentatori pokušavaju da proniknu u to šta će se dešavati
0 komentar(a)
Ažurirano: 20.12.2011. 20:19h

Sin i nasljednik Kim Džong Ila, Kim Džong Un, i visoki zvaničnici, odavali su juče posljednju poštu pokojnom lideru Sjeverne Koreje, čije tijelo je izloženo uoči sahrane sljedeće nedjelje.

Dok su Sjedinjene Države pozvale Sjevernu Koreju da krene „putem mira“, diplomate i komentatori pokušavaju da proniknu u to šta će se dešavati u nuklearno naoružanoj državi nakon 17-godišnje vladavine čelične pesnice Kim Džong Ila.

Misteriozni Kim je umro u vozu u 8.30 u svojoj državi. Četrdeset osam sati kasnije, zvaničnici u Južnoj Koreji još ništa nisu znali o tome - a kamoli Vašington, gdje je Stejt department potvrdio „medijske izvještaje“ o Kimovoj smrti dugo nakon što je vijest objavljena u Sjevernoj Koreji, prenio je „Njujork tajms“.

Činjenica da južnokorejske i američke obavještajne službe nisu uspjele da „provale“ šta se događa – uspaničeni telefonski razgovori između vladinih zvaničnika, na primjer, ili okupljanje vojnika oko Kimovog voza – potvrđuje tajnovitu prirodu Sjeverne Koreje, koja ne samo da je zavađena sa gotovo cijelim svijetom nego je od njega izolovana tako da prkosi špijunima i satelitima.

„Njujork tajms“ piše da se i ranije dešavalo da azijskim i američkim obavještajnim službama promaknu važna dešavanja u Sjevernoj Koreji

„Njujork tajms“ piše da se i ranije dešavalo da azijskim i američkim obavještajnim službama promaknu važna dešavanja u Sjevernoj Koreji. Pjongjang je izgradio ogromnu fabriku za obogaćivanje uranijuma koja je otkrivena tek nakon godinu i po kada su je sjevernokorejski zvaničnici krajem 2010. pokazali jednom američkom nuklearnom naučniku.

Pjongjang je takođe pomogao da se izgradi kompletni nuklearni reaktor u Siriji bez znanja zapadnih obavještajnih službi.

U trenutku kada su SAD i njihovi saveznici suočeni sa opasnom tranzicijom u Sjevernoj Koreji, zatvorena priroda države će znatno komplikovati njihove kalkulacije, piše njujorški dnevnik.

Kako se malo zna o Kimovom nasljedniku i još manje o intrigama u palati, veći dio njihovih odgovora će neizbježno biti nasumičan.

Informacije ostaju u uskom krugu zvaničnika

Iako američki špijunski avioni i sateliti motre na Sjevrnu Koreju, antene duž njene granice sa Južnom Korejom kupe elektronske signale a južnokorejski zvaničnici intervjuišu hiljade stanovnika hermetički zatvorene države koji svake godine prebjegnu u Južnu Koreju, i dalje se malo zna o dešavanjima unutar unutrašnjeg kruga. Zvaničnici kažu da Pjongjang čuva osjetljive informacije u uskom krugu zvaničnika, koji o tome ne pričaju.

„To je veoma složeno. Da bi se prodrlo u strukturu liderstva, potrebno je poznavati konfučijanske principe,“ rekao je „Tajmsu“ Kristofer Hil, bivši specijalni izaslanik koji je sa Sjevernom Korejom pregovarao o njenom nuklearnom programu.

Pjongjang je saopštio da strani zvaničnici neće biti pozvani na sahranu

Kim Džong Il, koji je vladao od smrti oca Kim Il Sunga 1994, biće sahranjen 28. decembra.

Pjongjang je saopštio da strani zvaničnici neće biti pozvani na sahranu.

U državi je na snazi 11-dnevni period zvanične žalosti, sa zastavama na pola koplja na svim vojnim bazama, fabrikama, kompanijama, farmama i javnim zgradama, prenijeli su strani mediji.

Kimovo tijelo je izloženo u Memorijalnoj palati Kumsusan, mauzoleju u kojem je balzamovano tijelo Kim Il Sunga izloženo u staklenom sarkofagu od 1994.

Njegov odar je okružen cvijećem – uključujući hibridne crvene begonije nazvane „kimdžongilija“ u njegovu čast, te bijele hrizanteme.

Sjeverna Koreja, država od oko 23 miliona stanovnika i vojskom od oko milion pripadnika, u posljednje vrijeme je pokazivala određenu spremnost na saradnju sa SAD kako bi dobila pomoć u hrani, ali je ostvaren mali napredak.

SAD, bliski saveznik Južne Koreje, žele da se Pjongjang prvo okane ammbicija da postane nuklearna sila.

Nijedan scenario ne nudi utjehu

„Sjedinjene Države su spremne da pomognu narodu Sjeverne Koreje i pozivaju novo rukovodstvo da sarađuje sa međunarodnom zajednicom kao bi pokrenulo novu eru mira, napretka i trajne bezbjednosti na Korejskom poluostvru,“ kaže se u saopštenju američke državne sekretarke Hilari Klinton, prenio je Rojters.

Međutim, ostaje pitanje ko zapravo vlada Sjevernom Korejom.

Ostaje pitanje ko zapravo vlada Sjevernom Korejom

Kim Džong Il je bio pokrenuo proces prenosa vlasti na svog trećeg sina, Kim Džong Una, ali on nije završen i postoji bojazan da bi smrt „dragog vođe“ mogla označiti početak perioda nestabilnosti u državi. Kim Džon Un, koji još nema 30 godina, možda nema političku vještinu da uspostavi kontrolu nad državom i postoji zabrinutost od borbe za vlast sa ostalim moćnim igračima iz porodice ili vojne elite.

Postoje spekulacije da bi neiskusni Kim mogao obavljati ulogu regenta, dok bi stvarna vlast bila u rukama Džang Song-taeka (65), zeta i čovjeka od povjerenja pokojnog Kima.

„Loši scenario je da prođu kroz glatku predaju vlasti a da narod nastavi da gladuje a oni da proizvode nuklearno oružje,“ izjavio je za „Njujork tajms“ Džefri A. Bejder, bivši savjetnik za Aziju predsjednika Baraka Obame.

„Još je gora nestabilna tranzicija, u kojoj niko nije odgovoran u u kojoj bi kontrola nad njihovim nuklearnim programom bila čak više obavijena velom tajne.“

Galerija

Bonus video: