Štiglic: Od zdravstvenog sistema SAD korist ima samo farmaceutska industrija

Američki nobelovac je uvjeren da je jedini put za SAD, nakon neoliberalizma, samo ka proširenju zdravstvenih usluga finansiranih iz budžeta
1893 pregleda 3 komentar(a)
Štiglic, Foto: AP
Štiglic, Foto: AP

Američki nobelovac Džozef Štiglic ocijenio je da je evropski sistem javnog zdravstva koje se finansira iz budžeta ili socijalnih osiguranja oduvijek pružao jasne prednosti.

Džozef Štiglic, koji će otvoriti "razgovore o zdravstvu" na ovogodišnjem Evropskom forumu Alpbah, rekao je agenciji APA da je zdravstveni sistem koji se zasniva na privatnom finansiranju doživeo neuspijeh i da to posebno važi za SAD.

"U razvijenim zemljama suočavamo se prije svega sa dva izazova. Prvo je kako da omogućimo širok pristup zdravstvenom sistemu po troškovima koje možemo sebi priuštiti. Drugi izazov je što je zdravstvo pod uticajem niz faktora, a prije svega socijalne situacije u kojoj ljudi žive. U tome važnu ulogu ima sve veći razdor između siromašnih i bogatih, kao i nedostatak solidarnosti", objasnio je Štiglic.

Smatra da je javni evropski zdravstveni sistem bolji od američkog.

Evropski sistem javnog zdravstva koje se finansira iz budžeta ili socijalnih osiguranja oduvek je pružao jasne prednosti, dodao je on ukazujući da u SAD postoji ogroman nedostatak sistema, prenosi Tanjug.

Prema njegovim riječima, zbog toga je u SAD životni vijek građana proteklih godina stalno u padu.

"Imamo ogromne izdatke za zdravstvo, ali od toga profitira samo farmaceutska industrija i privatna zdravstvena osiguranja. Imamo sistem koji ne funkcioniše", rekao je Štiglic.

Ukazao je da je udio izdataka za zdravstvo u SAD 2017. iznosio 17,9 odsto BDP-a, te da milioni građani nemaju zdravstveno osiguranje.

Poređenja radi, u Evropi je prosječno udio izdataka za zdravstvo na oko 9,6 odsto BDP-a.

Privatna zdravstvena osiguranja, prema njegovim riječima, nisu nikakvo rješenje, jer ona minimiziraju usluge, a povećavaju samo svoje prihode.

Uvjeren je da je jedini put za SAD, nakon neoliberalizma, samo ka proširenju zdravstvenih usluga finansiranih iz budžeta.

"Javni zdravstveni sistem ima prednost da se preko njega mogu preduzeti preventivne mjere", ukazao je Štiglic.

Bonus video: