Temerova vlada najavila oštru borbu protiv ekonomske krize u Brazilu

Sedma svjetska ekonomija suočava se sa ozbiljnom privrednom recesijom, padom bruto domaćeg proizvoda i porastom javnog duga, a nezaposleno je oko 11 miliona od 204 mililona Brazilaca
0 komentar(a)
Brazil, Foto: Shutterstock
Brazil, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 14.05.2016. 09:14h

Konzervativni privremeni predsjednik Brazila Mišel Temer, koji je preuzeo funkciju pošto je brazilski Senat privremeno suspendovao ljevičarsku predsjednicu Dilmu Rusef na 180 dana, najavio je oštru borbu protiv ekonomske krize, prenijela je agencija Frans pres.

"Ne možemo učiniti čudo za dvije godine, ali ćemo učiniti sve da zemlju vratimo na pravi put", kazao je Temer za brazilski nedeljnik Epoka (Epoca).

Novoimenovani ministar ekonomije i nekadašnji guverner Centralne banke Enrike Meirelješ rekao je da će prioritet nove vlade biti smanjenje javnog duga, za šta će biti neophodne nepopularne mjere kao to su privremeno povećanje poreza i reforme propisa o radu.

Sedma svjetska ekonomija suočava se sa ozbiljnom privrednom recesijom, padom bruto domaćeg proizvoda i porastom javnog duga, a nezaposleno je oko 11 miliona od 204 mililona Brazilaca.

Inflacija će prema procjeni Centralne banke dostići stopu od 14,25 odsto, što ugrožava strane investicije.

Šef Temerovog kabineta i potencijalni premijer Eliseu Padilja ocjenio je da je Brazil pogođen najtežom ekonomskom krizom u svojoj novijoj istoriji i najavio oštru borbu protiv korupcije.

Nova, konzervativna, desničarska vlada našla se na meti kritika zbog rasne i polne nejednakosti pošto su prvi put od uvođenja demokratije svi članovi bijelci muškog pola, kao i zbog ukidanja Ministarstva kulture.

Temerovu vladu činiće 24 ministra kojima je, pored rasne, polne i političke pripadnosti, zajedničko i to što je većina njih u sukobu sa zakonom zbog korupcije, ali ih to ne spriječava da najavljuju ekonomske i društvene promjene, navodi agencija Frans pres.

Najmanje trojica novih ministara, među kojima i ministar planiranja Romero Žuka, nalaze se pod istragom zbog milionskih pronevera unutar državne naftne kompanije Petrobras, dok su dva ministra sinovi političara umješanih u istu aferu.

Afera je izazvala proteste širom Brazila i produbila podjele u najmnogoljudnijoj latinoameričkoj zemlji od 204 miliona stanovnika, što je uticalo i na pad popularnosti Dilme Rusef, iako se ona ne nalazi među osumnjičenima za aferu Petrobras.

Suspendovana ljevičarska predsednica, prva žena na čelu Brazila, ocenila je da nova vlada nema legitimitet jer nije izabrana voljom građana i najavila borbu za povratak na funkciju.

Izglasavanjem odluke o pokretanju postupka opoziva, Rusefova je suspendovana na 180 dana, odnosno do završetka suđenja zbog optužbi za manipulisanje podacima o javnom deficitu i lažiranje podataka o finansiranju njene predsjedničke kampanje, a predsjedničku funkciju obavljaće njen nekadašnji saveznik, podjednako nepopularan zbog skandala koji potresaju njegovu stranku.

Rusefova je optužila političke protivnike za orkestriranu hajku protiv nje i potvrdila da će ostati politički aktivna i nastaviti borbu za pravednije društvo.

Ona je na funkciji svojevremeno nasledila popularnog lidera Radničke partije Luiša Ignasija Lula da Silvu, čija je administracija između 2003. i 2010. godine od Brazila načinila ekonomsko čudo i izvukla oko 40 miliona građana te zemlje iz zone siromaštva.

Ljevičarske vlade u Južnoj Americi, među kojima i Bolivija, Venecuela i Kuba, nazvale su aktuelnu političku situaciju u Brazilu "državnim udarom", što je brazilsko Ministarstvo spoljnih poslova oštro demantovalo.

Bonus video: