Hoće li vlast i opozicija naći zajednički jezik: Zahtjev Venecijanskoj komisiji bi mogao da bude poslat u utorak?

Iz Građanskog pokreta URA, koji nije učestvovao u potpisivanju sporazuma sa premijerom kojim je predviđeno zajedničko slanje zahtjeva, nemaju dilemu da je parlamentarna većina prekršila Ustav u slučaju sutkinje Dragane Đuranović

4897 pregleda 1 komentar(a)
Venecijanska komisija, Foto: coe.int
Venecijanska komisija, Foto: coe.int

Ni dva dana nakon zacrtanog roka, zajednički zahtjev vlasti i opozicije za mišljenje oko ustavne krize nije poslat Venecijanskoj komisiji.

Dvije strane još nijesu usaglasile šta sve treba da pitaju Venecijance ali očekuju da će zajednički jezik naći večeras, te da bi zahtjev mogao da bude poslat sjutra (utorak 25. mart).

Jedno ili više pitanja Venecijanskoj komisiji – pitanje je sad.

''Da li je postupanje Ustavnog odbora i zaključak Ustavnog odbora o prestanku funkcije sutkinji Dragani Đuranović, te konstatacija predsjednika Skupštine u skladu sa Ustavom ili nije, odnosno da li je isti formalno neustavan?'', istakao je advokat Miloš Vukčević.

Da ovo pitanje opozicije nije jedino na koje treba tražiti odgovor od Venecijanske komisije, predstavnici vlasti jasno su poručili sinoć u emisiji Nedjelja u retrovizoru na Televiziji Vijesti.

''Trenutno smo najbliži opciji, s obzirom da će pismo poslati predsjednik Vlade, da u pismu bude sadržan predlog pitanja od strane opozicije i predlog pitanja, jednog ili više od strane vlasti i da ta sva pitanja u okviru jednog istog pitanja sa prilozima budu dostavljeni Venecijanskoj komisiji", rekao je ministar pravde Bojan Božović u emisiji Nedjelja u retrovizoru.

Božović koji dolazi iz Pokreta Evropa sad (PES) i advokat Vukčević ispred opozicije ipak još nijesu uspjeli da usaglase konačan tekst zahtjeva, a Televiziji Vijesti su kazali da se nadaju da će ga večeras uobličiti i poslati premijeru koji bi sjutra mogao da ga potpiše i pošalje Venecijancima.

A, kad konačno do njega dođu i pošalju zahtjev - mišljenje oko ustavne krize očekuju za mjesec.

''Venecijanska komisija će naravno u tom dijelu saslušati aktere I opozicije i vlasti, naravno uz zahtjev se moraju priložiti i svi dokazi, prevesti sva akta", rekao je Vukčević.

Iz Građanskog pokreta URA, koji nije učestvovao u potpisivanju sporazuma sa premijerom kojim je predviđeno zajedničko slanje zahtjeva, nemaju dilemu da je parlamentarna većina prekršila Ustav u slučaju sutkinje Đuranović.

Poručuju da posljednja riječ, koju će dati Venecijanska komisija, treba da postane dio crnogorskog zakonodavstva.

''Bez obzira kakvo bude to mišljenje, ono treba da dobije neku vrstu potvrde i verifikacije u našim institucijama i treba dalje u našim institucijama, vjerovatno, da bude neka vrsta putokaza, kako postupati u konkretnim slučajevima'', rekla je Ana Novaković Đurović iz GP URA.

Zahtjev je, shodno sporazumu, koji je vratio u opoziciju u parlament, trebalo da se pošalje do subote.

Bonus video: