NASA: Do ruba Sunčevog sistema stizaćemo za 10 godina

"Sunce oslobađa protone i elektrone koji se u okviru solarnih vjetrova kreću velikim brzinama – 400 do 750 kilometara u sekundi. E-Sail sistem bi koristio ove protone za pokretanje letjelice"
55 pregleda 2 komentar(a)
NASA, Foto: NASA
NASA, Foto: NASA
Ažurirano: 21.07.2016. 14:43h

Inženjeri Američke svemirske agencije (NASA) otkrili su detalje u vezi sa novim propulzivnim sistemom koji bi znatno mogao da skrati vrijeme stizanja letjelica do ruba Sunčeve sfere.

Sistem bi u kontaktu sa česticama koje oslobađa Sunce doveo do odbijanja protona koji bi stvarali potisak i na taj način omogućavali letjelicama da dostignu dosad nezamislive brzine.

Zahvaljujući ovom procesu, letjelice bi do heliopauze – ruba Sunčevog sistema - stizale za samo 10 godina, u odnosu na 35, koliko je bilo potrebno Vojadžeru.

"Do Plutona bismo stizali za 5-6 godina, što je upola manje koliko je bilo potrebno letjelici Zora (Dawn), a do Jupitera za 2 godine", izjavio je za BBC inženjer Brus Vigman, jedan od učesnika projekta.

Novi koncept nosi naziv Heliopause Electrostatic Rapid Transit System (Herts) E-Sail, funkcioniše bez potrebe za upotrebom ugrađenog goriva.

"Sunce oslobađa protone i elektrone koji se u okviru solarnih vjetrova kreću velikim brzinama – 400 do 750 kilometara u sekundi. E-Sail sistem bi koristio ove protone za pokretanje letjelice”, objasnio je Vigman.

Protoni bi se odbijali od 10 do 20 pozitivno naelektrisanih aluminijumskih žica na repu letjelice, što bi uzrokovalo njeno odbacivanje ka rubu Sunčevog sistema. Svaka žica bila bi samo milimetar debela, ali skoro 20 kilometara dugačka.

Koncept je zasnovan na ideji doktora Peka Janhunena sa Finskog meteorološkog instituta, ali istraživači ističu da je neophodna dodatna razrada sistema prije nego što se zaista nađe u upotrebi, što bi moglo da potraje bar još 10 godina.

Stručnjaci se nadaju da će testiranje sistema početi do 2020. godine.

B92.net

Bonus video: