Američki solarni avion nastavio put oko svijeta

Avion je stigao u San Francisko 24. aprila sa Havaja. Letjelicom na smjenu upravljaju švajcarski piloti Bertran Pikar i Andre Boršberg
126 pregleda 0 komentar(a)
Solarni avion, Foto: Beta
Solarni avion, Foto: Beta
Ažurirano: 02.05.2016. 13:48h

Solarni avion Solar Impals dva (Solar Impulse 2) nastavio je svoj put oko svijeta i poletjeo danas iz San Franciska u Kaliforniji ka Finiksu u Arizoni, na jugozapadu SAD.

Avion je stigao u San Francisko 24. aprila sa Havaja. Letjelicom na smjenu upravljaju švajcarski piloti Bertran Pikar i Andre Boršberg.

Avion kojim je danas upravljao Andre Boršberg, poletjeo je u 5.00 po lokalnom vremenu (14.00 po centralnoevropskom vremenu) ka Finiksu, letu dugom nešto više od 1.500 kilometara i koji treba da traje oko 16 časova i 20 minuta.

Ova etapa je mnogo kraća od prethodne etape tokom koje je drugi pilot aviona, Bertran Pikar takodje Švajcarac, bio za komandama oko 60 sati bez prekida, sa samo nekoliko odmora od po 20 minuta.

Avion je preletio Pacifik u dvije etape. Taj dio puta smatra se najrizičnijim zbog udaljenosti mjesta slijetanja u slučaju da ima problema.

Avion koji je na put oko svijeta krenuo iz Abu Dabija morao je da napravi dugi tehnički prekid od gotovo 10 mjeseci na Havajima da bi se popravile baterije oštećene zbog pretjerane toplote u prvoj fazi prelaza preko Pacifika iz Japana.

Da bi stigao u Finiks Andre Boršberg treba da preleti pustinju Mohave.

Avion SI2 je revolucionarna eksperimentalna letjilica čije motore pokreće struja iz baterija koje se pune sa 17.000 foto ćelija postavljenih na krilima. Foto ćelije hvataju solarnu energiju.

Raspon krila je isti kao kod najvećih komercijalnih aviona, 63,4 metara, a težina mu je samo 1,5 tona, zbog čega je letjelica veoma osjetljiva na turbulencije.

Solarni avion je na put oko svijeta poletio iz Abu Dabija 9. marta 2015. Tokom etapnog leta, pravio je pauze u Omanu, Mjanmaru, Kini i Japanu.

Na Havaje je sleteo 3. jula, posle 120 sati leta od Japana preko Tihog okeana, tokom kojih je prešao 8.200 kilometara, čime je postignut novi svjetski rekord.

Na Havajima je međutim, ostao prizmljen skoro deset mjeseci zbog oštećenja baterije i slabe sunčeve svjetlosti tokom zimskog perioda.

Bonus video: