Misterija Bermudskog trougla bi uskoro mogla biti riješena?

Bermudski trougao, poznat i kao Đavolji trougao, jeste oblast u Atlantskom okeanu, a ruski naučnik Igor Jelcov smatra da je on nastao kao posljedica reakcija podvodnog gasa
11 komentar(a)
Bermudski trougao, Foto: Wikipedia
Bermudski trougao, Foto: Wikipedia
Ažurirano: 14.03.2016. 18:45h

Jedna od najvećih svjetskih misterija koja se tiče nestanka velikog broja aviona i brodova u Bermudskom trouglu konačno bi mogla da bude riješena, piše news.com.au.

Naučnici nakon otkrića ogromnog podvodnog kratera na dnu Barencovog mora vjeruju da su na korak od logičnog objašnjenja nestanka brodova i aviona.

Vjeruje se da su ovi krateri, široki po 800 metara, nastali zahvaljujući velikim količinama metana, koji je najvjerovatnije dospio sa obala gasom bogate Norveške. Naslage metana su se dugo taložile da bi na kraju eksplodirale ostavljajući za sobom ogromne rupe.

Oblast na kojoj se krateri nalaze predstavlja jedno od najvećih žarišta metana koji se oslobađa u plitkoj morskoj vodi na Arktiku i može da predstavlja potencijalno veliki rizik po plovidbu brodova u Barencovom moru.

Bermudski trougao, poznat i kao Đavolji trougao, jeste oblast u Atlantskom okeanu, a ruski naučnik Igor Jelcov smatra da je on nastao kao posljedica reakcija podvodnog gasa.

“Reakcije poput ovih mogu biti snažne kao nuklearne. One dovode do zagrijevanja okeana koje potom uzrokuje potonuće brodova”, izjavio je Jelcov.

Bonus video: