Svjetske šume nestaju sve brže

„Rascjepkana staništa utiču na smanjenje diverziteta biljaka i životinja od 13 do 75 odsto“, napominju američki naučnici
74 pregleda 2 komentar(a)
šume, Foto: Shutterstock
šume, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 27.03.2015. 15:54h

Zbog sve većeg broja puteva, novih oranica i širenja gradova, 70 odsto preostalih površina pod šumskom vegetacijom nalazi se na manje od jednog kilometra od oboda šuma, upozorili su istraživači.

Istraživanje u kom je učestvovalo više od 20 stručnjaka sa pet kontinenata i u kom su korišćeni podaci prikupljeni tokom posljednjih 35 godina pokazalo je da rastuća ljudska populacija vrši sve veći pritisak na šumske životinje i biljke kojima prijeti istrebljenje.

„Rezultati su nas iznenadili i uplašili“, rekao je za "Rojters" vođa tima koji je sproveo istraživanje Nik Hadad, profesor bioloških nauka na Univerzitetu Sjeverne Karoline, prenosi RTS.

„Svi pokazatelji ukazuju na dalje pogoršanje stanja“, naveo je.

Na mapama objavljenim u studiji može se vidjeti da su velike površine pod šumom u Amazonu i Kongoanskoj kotlini i dalje udaljene od ljudi, dok se u Aziji, Novoj Gvineji, Rusiji, Kanadi i nordijskim zemljama sve više povlače pred ljudskim aktivnostima.

„Sedamdest odsto preostalih površina pod šumskom vegetacijom je na manje od jednog kilometra od oboda šume", upozoravaju naučnici, čija je studija objavljena u časopisu Science Advances povodom 21. marta, Međunarodnog dana šuma.

„Rast stanovništa neizbježno će nastaviti da smanjuje i cijepa prirodne zone“, navode stručnjaci, koji u povećanju efikasnosti poljoprivrede vide jedino rješenje za spas šuma.

Jedno istraživanje iz 2011. predvidelo je će do 2050. poljoprivredne površine u svijetu morati da se sa sadašnjih 1,53 milijardi hektara povećaju za 18 odsto kako bi se nahranilo sve brojnije stanovništvo, te da će se urbane zone drastično proširiti.

Fragmentacija šuma predstavlja ozbiljnu prijetnju za životinje i biljni svijet jer ih sve više približava ljudima, mijenjajući postojeću mikro-klimu i dovodeći nove, suparničke vrste.

„Rascjepkana staništa utiču na smanjenje diverziteta biljaka i životinja od 13 do 75 odsto“, napominju američki naučnici.

Krčenje šuma ugrožava životinje, od jaguara u Brazilu do orangutana u Indoneziji, kao i druga stvorenja poput ptica, leptira i žaba i bezbroj rijetkih vrsta biljaka, zaključuju stručnjaci.

Bonus video: