Flejm – moćni kompjuterski virus kao sajber oružje

Kompanija "Kasperski Lab" objavila je da je otkriven visokosofisticirani kompjuterski virus "Worm.Win32 flame", koji je aktivno korišten kao sajber oružje u nekoliko zemalja
2 komentar(a)
Ažurirano: 29.05.2012. 18:02h

Iz kompanije "Kasperski", koja se bavi sugurnošću i zaštitom podataka na internetu, upozoravaju da složenost i funkcionalnost novootkrivenog virusa prevazilazi sve druge dosadašnje hakerske prijetnje. On je dizajniran za sajber špijunažu i može da pokrade vrijedne podatke, kao što su sadržaji sa ekrana, informacije o ciljanim sistemima, sačuvane datoteke, kontakt podaci, pa čak i audio materijal razgovora vođenih preko interneta.

Nezavisno istraživanje inicirale su Međunarodna unija za telekomunikacije i "Kasperski lab", poslije niza incidenata koje je izazvao drugi, još nepoznat, destruktivni štetni program, pod kodnim imenom "Vajper" (Wiper).

Preliminarni rezultati pokazuju da je ovaj virus „divljao" više od dvije godine, tačnije od marta 2010. godine, a zbog svoje izuzetne kompleksnosti i ciljane prirode napada, nijedan antivirus program ga nije otkrio.

Izbrisao je podatke na velikom broju računara u zapadnoj Aziji, on tek treba da bude proučen, ali su tokom analize incidenata, stručnjaci "Kasperski laba", u saradnji sa Međunarodnom unijom za telekomunikacije, naišli su na novi tip štetnog programa, sada poznatog kao "flejm".

Iako se karakteristike programa "flejm" razlikuju od prethodnih značajnih sajber oružija, geografija napada, korišćenje specifičnih softverskih propusta, kao i činjenica da su samo odabrani računari na meti napada, govore da pripada istoj kategoriji super-sajber oružja.

Izvršni direktor i koosnivač kompanije, Eugen Kasperski, rekao je da je "flejm" još jedna od faza u sajber ratu, upozorivši da takva oružja mogu lako biti iskorišćena protiv bilo koje zemlje." Za razliku od uobičajenog ratovanja, razvijenije zemlje zapravo su najugroženije u ovom slučaju," kazao je on.

Kasperski je objasnio da je osnovna svrha programa sajber špijunaža i krađa informacija, koje se potom šalju na mrežu komandno-kontrolnih servera, koji se nalaze u različitim djelovima svijeta.

Raznolika priroda ukradenih informacija, koja može da obuhvata dokumente, snimke sa ekrana računara, audio zapise i presretanje mrežnog saobraćaja, čini ga jednom od najnaprednijih i najkompletnijih alatki za napad koja je ikada otkrivena.

Tačne informacije u vezi sa virusom tek treba da budu otkrivene, ali je već jasno da ima sposobnost da se umnožava pomoću lokalne mreže, koristeći nekoliko metoda, uključujući iste ranjivosti štampača i metod USB infekcije, koju koristi raniji virus "Stuxnet".

Stručnjaci "Kasperski laba" trenutno obavljaju detaljniju analizu štetnog programa, a za sada je poznato da se sastoji iz višestrukih modula i sačinjen je od nekoliko megabajta izvršnog koda - što ga čini oko 20 puta većim od "Stuxneta".

Zapad odgovoran za virus Fleim

Izraelski vicepremijer Moše Jaalon izjavio je danas da je "Izrael blagosloven što je nacija koja posjeduje superiornu tehnologiju" i da ta dostignuća otvaraju mogućnosti i na poslovnom i bezbjednosnom polju.

Jaalon, koji je zadužen za strateška pitanja, je tako odgovorio na pitanje da li Izrael stoji iza usavršenog kompjuterskog virusa "Flejm".

U intervjuu za vojni radio on je objasnio da bi nekoliko zapadnih zemlja koje posjeduju unaprijeđenu tehnologiju i smatraju Iran značajnom prijetnjom mogle biti odgovorne za sajber napad velikih razmjera na hiljade kompjuterskih sistema u Iranu i širom Bliskog istoka.

"Ko god vidi iransku nuklearnu prijetnju kao značajnu, po svoj prilici će preduzeti razne korake, uključujući i ove, da je uspori ili potpuno zaustavi", rekao je Jaalon. On se slaže sa procjenama eksperata da samo država može da posjeduje neophodne izvore da razvije takvo usavršeno sajber oružje, istakavši da zapadne zemlje čine sve da spriječe Iran u razvoju nuklearnog oružja.

Jaalon je rekao da je otkriće virusa, koji je navodno napao 190 iranskih kompjuterskih sistema i stotine drugih širom regiona, podiglo svjesnost zemalja o potrebi da se brane od spoljnjih sajber napada.

On je osnivanje nacionalne sajber jedinice označio kao jednu od najvažnijih odluka vlade izraelskog premijera Benjamina Netanijahua.

Osvrćući se na prošlonedjeljne razgovore šest svjetskih sila i Irana, Jaalon je kazao da nije bilo značajnog napretka "osim što je Irancima dato još tri nedjelje da nastave sa razvojem nuklearnog projekta do sljedećeg sastanka u Moskvi".

Galerija

Bonus video: