Kokain na brodu "Jadran": SDT bivšeg saradnika sad krivično goni

SDT će pokrenuti postupak protiv Miloša Kulića, nakon što je povukao izjavu iz istrage kojom je označio učesnike šverca droge

47967 pregleda 7 komentar(a)
Privođenje optuženih u Viši sud (arhiva), Foto: SAVO PRELEVIC
Privođenje optuženih u Viši sud (arhiva), Foto: SAVO PRELEVIC

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenuće krivični postupak protiv sada bivšeg svjedoka saradnika Miloša Kulića, u predmetu brod “Jadran” u kojem je u aprilu 2019. godine pronađeno oko 60 kilograma kokaina.

To proizilazi iz odgovora “Vijestima” državnog tužiloca i portparola SDT-a Vukasa Radonjića.

Kulić, doskorašnji glavni svjedok tužilaštva, nedavno je u nastavku suđenja dao iskaz u Višem sudu u Podgorici, rekavši da odustaje od prethodne izjave koju je dao u istrazi Specijalnom državnom tužilaštvu, kojom je označio učesnike u švercu kokaina.

Tada je tvrdio da je raniju izjavu dao u strahu.

Sud je potom, na predlog specijalne tužiteljke Jelene Protić, donio rješenje kojim je Kuliću ukinut status svjedoka saradnika.

“Specijalno državno tužilaštvo će postupiti u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku, koji predviđa da ako svjedok saradnik ne da iskaz, državni tužilac će predložiti ukidanje rješenja o određivanju statusa svjedoka saradnika i nastaviti krivično gonjenje, odnosno pokrenuti krivični postupak”, navodi se u izjavi državnog tužioca Vukasa Radonjića.

U kratkom obraćanju sudu, Kulić je na posljednjem glavnom pretresu izjavio: “Prethodnu izjavu sam dao pod prijetnojm i silom. Bio sam u strahu”.

Nije, međutim, objašnjavao ko mu je prijetio, ali je tužiteljka Protić odmah predložila da mu se ukine status svjedoka saradnika.

Nakon toga sud je donio rješenje kojim je to učinjeno.

Uoči tog dešavanja, tužilaštvo je u tom slučaju pretrpjelo dodatni udarac - Apelacioni sud potvrdio je odluku Specijalnog vijeća sudije Zorana Radovića, kojom je izdvojen zapisnik o pretresanju broda “Jadran” kao pravno nevaljan dokaz, jer tom činu nijesu prisustvovala dva svjedoka.

Rješenjem Višeg suda od 21. marta 2023. godine, usvojen je predlog odbrane optuženih i iz spisa predmeta izdvojeni su zapisnik o pretresanju školskog broda “Jadran” i fotodokumentacija tivatske policije...

“Prvostepeni Viši sud je na osnovu potpuno i pravilno utvrđenog činjeničnog stanja izveo pravilan zaključak da dokazi navedeni u rješenju predstavljaju pravno nevaljane dokaze, koji se ne mogu koristiti u postupku i na kojima se ne može zasnivati sudska odluka”, navodi se u rješenju Apelacionog suda.

Dodaje se da iz spisa predmeta proizlazi da je Više državno tužilaštvo podnijelo zahtjev za donošenje naredbe za pretresanje plovila u vlasništvu Vojske Crne Gore, Višem sudu u Podgorici podnijelo 19. aprila 2019. godine, što proizilazi iz prijemnog pečata.

“Iz sadržine zapisnika o pretresanju prevoznog sredstva, Uprave policije OB Tivat, utvrđuje se da je pretresanje školskog broda ‘Jadran’, izvršeno bez prisustva dva svjedoka, da je započeto u 13.10 časova, a završeno u 16.00 časova. Na drugoj strani zapisnika je navedeno da je pretresanje izvršeno bez prisustva svjedoka, jer nije bilo moguće da se odmah obezbijedi njihovo prisustvo, a postojala je opasnost od odlaganja, sa obrazloženjem da se pretresanje imalo izvršiti na školskom brodu ‘Jadran’ u vlasništvu Vojske Crne Gore, a na kojem su u momentu vršenja pretresa boravili pripadnici ovog broda, kao i Vojne policije Vojske Crne Gore, zbog čega je postojala hitnost u postupanju, imajući u vidu da je postojala naredba nadležne Vojne komande za isplovljavanje ovog broda istog dana u 11.00 h”, navodi se u rješenju Apelacionog suda.

Objašnjava se da je Zakonom o krivičnom postupku propisano da pretresanju stana ili osoba prisustvuju dva punoljetna građanina kao svjedoci, kao i da u konkretnom slučaju nije objektivizirana opasnost od odlaganja.

Nastavak suđenja zakazan je za 12. decembar.

Za šta se terete okrivljeni

Prema navodima optužnice, okrivljeni Duško Radenović i stariji vodnik u Ratnoj mornarici Miloš Kulić, 17. aprila 2019. godine, sa umišljajem su podstreknuti na izvršenje krivičnog djela od okrivljenih Vladimira Račića i Dejana Rovčanina.

Dodaje se i da su Račić, Stupar i Radenović, kao saizvršioci izvršili krivično djelo - neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojne droge u sticaju sa nedozvoljenim držanjem oružja.

Račiću i Rovčaninu stavlja se na teret i krivično djelo - stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401 a, stav 1, a okrivljenima Radenoviću, Osmajiću i Stuparu stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401 a, stav 2, Krivičnog zakonika Crne Gore.

Bonus video: