Tužila ASK zbog smjene, pa tražila izuzeće sutkinja: Nikako da nađu ko da sudi po tužbi Perović

Iz Upravnog suda kazali “Vijestima” da je tužba promijenila troje sudija - izvjestitelja

49045 pregleda 64 reakcija 28 komentar(a)
Perović tražila izuzeće dvije sutkinje, Foto: Boris Pejović
Perović tražila izuzeće dvije sutkinje, Foto: Boris Pejović

Troje sudija Upravnog suda dužilo je predmet po tužbi Jelene Perović protiv Agencije za sprečavanje korupcije zbog ljetošnje smjene, potvrđeno je “Vijestima” u toj instituciji.

Po tužbi Perović, u Upravnom sudu pokrenut je upravni spor protiv Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije radi poništaja odluke broj 00-2188/6 od 15. avgusta 2024. godine, kada je jednoglasno odlučeno da se ona smijeni sa mjesta drektorice ASK-a jer je “javni interes podredila privatnom”.

Iz Upravnog suda su “Vijestima” kazali da je ta tužba promijenila troje sudija - izvjestitelja.

“Metodom slučajne dodjele predmeta, prvobitno je bila zadužena sutkinja izvjestiteljka Lidija Novović. Međutim, nakon podnošenja zahtjeva za izuzeće od strane tužilje, predsjednik suda je donio rješenje kojim je usvojen zahtjev za izuzeće, pa je sutkinja Lidija Novović izuzeta od vršenja sudijske dužnosti kao sutkinja izvjestiteljka u tom predmetu”, piše u odgovoru Upravnog suda.

Oni su pojasnili da je predsjednik suda Miodrag Pešić prihvatio zahtjev za izuzeće, jer je utvrđeno da je sutkinja Lidija Novović podnijela krivičnu prijavu protiv Perović zbog krivičnog djela utaja poreza i doprinosa iz čl. 264 st.1 Krivičnog zakonika Crne Gore.

“Ta okolnost, po ocjeni predsjednika suda, može izazvati sumnju u nepristrasnost sutkinje, pa je u cilju očuvanja standarda nepristrasnosti i objektivnosti, predmet metodom slučajne dodjele predmeta, dodijeljen u rad drugom sudiji”, pojašnjeno je u odgovoru.

Nakon sutkinje Novović, metodom slučajne dodjele predmet, koji je u sudu zaveden pod poslovnom oznakom U.br.6009/24, zadužila je sutkinja izvjestitljka Svetlana Radošević, ali je i Perović ponovo podnijela zahtjev da se i ta sutkinja izuzme iz predmeta.

“Tužilja je podnijela novi zahtjev za izuzeće, iz razloga što je kao direktorica ASK-a donijela odluku kojom je utvrdila da je sutkinja, kao javni funkcioner, prekršila član 23 stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije. Navedeni zahtjev za izuzeće je usvojen rješenjem predsjednika suda, iz razloga što navedena okolnost stvara legitimnu sumnju u nepristrasnost sutkinje izvjestiteljke, koja je suprotna garancijama člana 6 stav 1 Evropske konvencije”, piše u odgovoru, koji potpisuje sekretarka Upravnog suda Nina Lalatović.

Nakon dva zahtjeva i odobrena izuzeća, kažu iz Upravnog suda, predmet je metodom slučajne dodjele stigao do sutkinje Tamare Bulajić.

Savjet ASK je jednoglasno smijenio Perović 15. avgusta. Odmah nakon što je ta odluka donijeta, na sajtu Agencije objavljeno je saopštenje bivše direktorice u kome tvrdi da je njena smjena “politički motivisana” i da “političke partije u čije ime, kako tvrdi, većina članova Savjeta sprovodi plan za njeno razrješenje, očigledno imaju obećanje nekažnjivosti za mnoga krivična djela”.

Perović je pobrojala i povrede koje je, kako tvrdi, napravio novi Savjet Agencije. Navodi daje Savjet morao da je poziva na sjednice, koje su sazivane mimo pravila, da nije smio da izabere zamjenika predsjednika...

Bivša direktorka ASK je od sredine aprila u kućnom pritvoru jer je Specijalno državno tužilaštvo tereti da je zloupotrijebila službeni položaj i oštetila državni budžet za više od 100.000 eura, kroz dodjelu varijabila sebi i odabranom krugu službenika, ali i naknada za rad u radnim tijelima Agencije, prekovremeni i rad praznicima...

Perović je, nakon što je smijenjena, tražila od Savjeta Agencije da joj se omogući da još godinu prima naknadu po prestanku funkcije, tzv. funkcionersku naknadu i to u visini zarade koju je primala u posljednjem mjesecu prije prestanka funkcije, što joj je i odobreno.

Bonus video: